JAV reikia naujo požiūrio kovai su agresyvia Rusija

2018, gruodžio 2, 10:47 | kategorija Ideologija | 7 komentarai | peržiūrų 315 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

REUTERS

Amerikiečių žurnalistė Jill Dougherty – daugiau kaip 30 metų dirbusi CNN korespondente, agentūros vadovė Maskvos biure, rašo:

Pirmą kartą aš nuvykau į Rusiją 1969 metais, ryšium su apsikeitimo studentais programa. Nuo to laiko aš ten daug mokiausi, gyvenau, dirbau, keliavau.

Dabar esu laikoma eksperte Rusijos klausimais, tačiau toks apibūdinimas visada atrodė man perdėtas, kalbant apie tokią sudėtingą suprasti šalį, kaip Rusija.

Aš turėjau draugą, kuris, kaip ir aš mokėsi rusų kalbos. Kartą, išgirdęs, jog maži rusų vaikai kalba šia kalba geriau už jį patį, jis juokdamasis pasakė man, jog, jeigu jis juos truputį pastūmėtų, jie iš karto taip pat imtų kalbėti angliškai.

Kartais man atrodo, jog tame ir slypi mūsų požiūris į Rusiją visumoje. Jeigu tik Putinas, jo vyriausybė ir visa Rusija atsipeikės, – jie iškart ims vertinti viską kas vyksta taip pat, kaip ir mes.

Tačiau, kaip ir tie vaikai, kurie kalbėjo rusiškai, todėl, kad jie – rusai, Rusija nepradės elgtis taip, kaip mes, tik todėl, kaip kad mums atrodo, jog toks yra „teisingas požiūris“.

Rugsėjo viduryje būdama Sočyje aš girdėjau, kaip Vladimiras Putinas atsakė į klausimus diskusijų klube „Valdai“ – kasmetiniame ekspertų tarptautinės politikos klausimais susitikime.

Sėdėdamas savo didžiuliame krėsle jis lanksčiai atsakinėjo į savo pašnekovo klausimus, ir man tapo aišku, jog iš Putino požiūrio taško, Rusija niekada nepasirašinėjo už „mūsų principus“ – Vakarų principus ir „liberalią tarptautinę tvarką“.

Kai sugriuvo Tarybų Sąjunga, Rusija buvo silpna, ir jai teko sutikti su Vakarais. Tačiau, jai tampant vis stipresne ekonominėje ir karinėje srityse, ji sugrįžo prie savo šaknų.

Šiandien JAV ir Rusija stojo į agresyvią geopolitinę konfrontaciją, kuri grasina peraugti į tiesioginį karinį konfliktą – nežiūrint į tai, jog nė viena šalis to nenori.

Šiandienė Amerikos strategija Rusijos atžvilgiu paprasčiausia neveikia. Vietoje to, ji suriša mums rankas. Ji paverčia Rusiją labiau agresyvia užsienio politikoje ir mažiau demokratiška vidaus politikoje.

Rizikos auga, apie ką liudija incidentas su Ukrainos kariniais laivais Kerčės sąsiauryje, įvykęs šią savaitę.

Maskva elgiasi vis drąsiau, mesdama iššūkį Jungtinėms Valstijoms ir jų sąjungininkėms, ir tuo pačiu plečia savo prekybinius ryšius ir saugumo užtikrinimo priemones savo regione ir pasaulyje bendrai.

Mums būtina peržiūrėti savo požiūrį į Rusiją, rašo CNN žurnalistė. Konfrontacija santykyje su begaliniu sankcijų ciklu – tai ne išeitis, nežiūrint į tai, jog kartais sankcijų įvedimas racionalus.

Tačiau požiūris „tiesiog draugaukime“ irgi nesuveiks. Mūsų pačių saugumui mums būtina abiejų partijų palaikoma ir stabili politika, pagrįsta realistiniu suvokimu to, kodėl mums apskritai būtina tarpusavio sąveika su Rusija.

Kaip ir JAV, Rusija turi savo strateginius interesus – nepriklausomai nuo to, sutinkame mes su jais, palaikome mes juos ar ne. Dėk mūsų pačių saugumo mes turime pabandyti suprasti, kokiais motyvais vadovaujasi Rusija.

Objektyviai išanalizavus Maskvos tikslus – tai padėtų mums suprasti, kaip mes galime judėti link savo pačių tikslų ir kaip mums reikėtų reaguoti į tolesnius Kremliaus veiksmus.

Iki tol mums būtina turėti daugiau instrumentų neskaitant konfrontacijos., lankstesnę strategiją reaguoti į pavojus, iššūkius ir, taip, netgi galimybes, kurias gali mums suteikti Rusija.

Nors konfrontacija kartais gali pasirodyti naudinga, mums būtina prie jos pridėti dar du komponentus, o būtent konkurenciją ir bendradarbiavimą.

Pastarąjį pusmetį aš buvau ekspertų grupėje, kuri bandė sukurti tokią strategiją. Ši grupė buvo pavadinta „Mayflower Group“ (kaip viešbutis Vašingtone, kuriame mes renkamės), ir į jos sudėtį įeina politikai, visuomenės veikėjai, o taip pat politikos analitikai.

Mūsų pirmoji išvada: norėdami perdaryti mūsų strategiją Rusijos atžvilgiu, mes pradžioje turime nustatyti, kokie yra Amerikos ilgalaikiai strateginiai interesai.

Pirmiausias interesas – nacionalinis saugumas: juk Rusija – tai vienintelė šalis pasaulyje, galinti sunaikinti mūsų šalį branduolinio ginklo pagalba. O dabar pilnu tempu vyksta naujo ginklo kūrimas, įskaitant viršgarsinį, galintį apeiti amerikiečių gynybos sistemas be jokio įspėjimo.

Rusija gali sugriauti mūsų gyvenimo būdą ir net sunaikinti mūsų superšiuolaikinius ginklus – kiberatakų prieš amerikiečių kompiuterinius tinklus priemonėmis, rašo straipsnio autorė.

Kaip mes pamatėme 2016 metais, Rusija sugeba pasinaudoto socialiniais tinklais, kad susilpnintų mūsų demokratiją dezinformacinių kampanijų pagalba. Suprantama, JAV irgi turi priemonių tam, kad pakenktų Rusijai, ko pasekoje šios dvi šalys atsiduria abipusio susinaikinimo glėbyje.

Taip pat mūsų grupė priėjo išvados, jog mes turime išaiškinti mūsų bendrapiliečiams, kad konfrontacija kainuoja mums labai brangiai. Jeigu mes leidžiame sunykti ar paprasčiausiai dingti susitarimams dėl ginklų kontrolės, – ar mes esame pasirengę mokėti už ginklavimosi varžybas?

Be to, jeigu mes ir toliau tęsime naujų sankcijų įvedimą prieš Rusijos piliečius ir kompanijas – ar galėsime ir ateityje bendradarbiauti su Rusija kosmoso ar Arkties įsisavinimo srityje?

Ar amerikiečių verslas yra pasirengęs užleisti pelningas sutartis su Rusija savo užsienio konkurentams? Jeigu mes nebendrausime – armija su armija, politikai su politikais, – su Rusijos vyriausybe, ar galėsime mes išvengti nesusipratimų, kurie gali privesti prie katastrofiškų pasekmių?

Mūsų grupės ekspertų nuomone JAV strategija turi:

Stiprinti strateginį stabilumą patikimų susitarimų dėl ginkluotės kontrolės ir bendrų siekių užkardyti branduolinio ginklo plėtrą pagalba.

Stiprinti mūsų puolamąjį ir gynybinį kiberpotencialą, tuo pačiu išsaugant dialogą su Rusija ir kitomis šalimis, nukreiptą strateginio stabilumo kibererdvėje skatinimo kryptimi.

Atstatyti oficialius kontaktus ir kontaktus tarp mūsų dviejų šalių piliečių, kad būtų valdoma konkurencija ir stiprinamas tarpusavio supratimas tarp mūsų valstybių.

Prieš beveik 50 metų, kai aš mokiausi Leningrado valstybiniame universitete – ten pat Vladimiras Putinas studijavo teisę – aš gyvenau bendrabutyje su kitais Rusijos studentais, ir aš atradau daug rusų draugų, su kai kuriais iš jų aš palaikau ryšį ir iki šiol

Tada mano požiūris į Rusiją pasikeitė visiems laikams. Ir ta mano patirtis man pataria, kokiais būtent motyvais vadovaujasi Putinas ir jo šalis šiandien. .

Tačiau, naujos JAV strategijos kūrimas Rusijos atžvilgiu – tai visai ne bandymas tapti „draugais“. Ji neturi priklausyti nuo to, patinkame mes Rusijai ar ne. Ji turi būti grįsta mūsų asmeninio nacionalinio saugumo imperatyvais.

Patinka mums tai ar ne, tačiau tarpusavio sąveikos su Rusija paieškos – tai darbo dalis skirta užtikrinti mūsų pačių nacionalinį saugumą.

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

komentarai 7

 1. Ec says:

  Rusijos ekspertai buvę ar gyvenę Rusijoje visai kitaip šneka nei mūsuose labai vertinami Rusijos ekspertai niekuomet ten nebuvę. Bet straipsnis paviršutiniškas, jei būtų svarbu sudoroti Rusiją, įvestų rimtas sankcijas, tarkim, pašalintų iš mokėjimų erdvės. Bet to niekad nedarys, nes Rusijos pinigai jau senai nepriklauso Rusijai, o sau juk nekenksi. Eilinį kartą bandoma pateikti, kad Rusija kitos pusės žaidėjas
  Tai tik mano nuomonė

 2. Vytas says:

  Amerikiečių žurnalistė pasakė daug tiesos, bet tuo pat metu , kaip sako patarlė, sumaišė dievo dovaną su kiaušiniene. Jei jos pozicija Rusijos, kaip didžiulės ir galingos valstybės, atžvilgiu yra logiška ir suprantama, tai interpretacija įvykių, susijusi su Rusijos – Ukrainos santykiais yra vienašališka ir neadekvati. Pav., incidento prie Kerčės sąsiaurio vertinimas. Pirmiausia ji ignoravo, jog visi įvykiai vyko Juodosios jūros vandenyse, Rusijos teritoriniuose vandenyse. Tereikia pasiklausti savų pasieniečių su laivais, įplaukusiais į JAV teritorinius vandenis ir nereaguojančius į pasieniečių įspėjimus arba Izraelio kariškių. Rezultatas būtų visai kitoks. Tie laivai būtų atsidūrę jūros dugne. Taip kad Rusija dargi labai korektiškai pasielgė su Ukrainos laivais. Tuo labiau turint omeny, jog Ukrainos radikalios jėgos grasino susprogdinti Kerčės tiltą. O šiaip ji teisi: JAV neturi teisės primetinėti pasauliui savo gyvenimo būdo. Kas tinka JAV piliečiui, tas nebūtinai turi patikti rusams ar kinams. Ir manymas, kad tik amerikiečių gyvenimo būdas yra teisingas ir stengtis jį primesti visam pasauliui – yra tiesiog absurdas. Kol JAV valdžia neatsisakys savo koncepsijos, jog Rusiją reikia suskaldyti ( ir vykdys tokią politiką), kad tik vienos JAV turi interesus visame pasaulyje, o visos kitos tautos ir valstybės privalo joms tarnauti, tol nieko gero laukti negalima. Vykdydama savo šūkį „Amerika pirmiausia“ ir neleisdama kitoms valstybėms vykdyti tokia pat politiką savo šalies atžvilgiu, JAV stumia pasaulį į karinės konfrontacijos zoną. O Rusija yra ta šalis, kuri už savo interesus pastovėti sugebės. Nežiūrint į nuostolius.

 3. Alvydas says:

  Kas ką renkasi? (Tik neprikerkinėkim marksizmo- socializmo rusijai, užkrato ir svetimkūnio sukūrto vokietijoje.)
  Vieni labai mėgsta degtinę ir muštynes, kiti nutukimą ir tingėjimą. Amerikiečiai mėgsta ginklus, bombas, rusai taip pat. Karo mašina pasididžiavimas rusams, ypač antrasis karas. Amerikiečiai mėgsta spausdinti orinį dolerį paremtą naftos, dujų grežiniais, o ruseliai savomis dujomis, nafta ir prisipirktu auksu. Amerikiečiai investuoja savo valstybėje, rusai iki 80% pinigų išveža į Kiprus, Monakus ar tą pačią ameriką. Amerikiečiai rodosi buvę mėnulyje, rusai iš to pažvengia ir… kur visa nasa buvimo mėnulyje medžiaga? Ištrynė visą holyvudinę medžiagą? Meluoja abi pusės vienodai. Vieni pykdami spjaudosi ir teršia saulėgrąžomis, kiti žiaumoja kramtuškę ir deda blynus ant takų. Kurie geresni? Vieni už jūrų marių, kiti kitoj pusėj Nemuno? Tikram lietuviui nei mėlyna, nei raudona, man gražiausia žalia.😀

 4. patriotas-Rusas says:

  ale kiek rusomanų gerbėjų! Visi runkeliauskai verks kruvinomis ašaromis,jei rusai vėl ateis:atims jūsų brangius plento ale džipus,panaikins daugybę neaiškių profesijų kaip verslo vadyba ar šunų išvedžiojimas,nes nebus verslo o ir šunys bus visi suėsti,kur jūsų lietuvių solidarumas?kai mokytojai streikuoja?kaip jums ne gėda,suskiai JŪS ,one tauta

 5. SaarMaataii says:

  Bandymas Nr.1

 6. Ec says:

  Patriotas rusas matyt Rusijoj nebuvęs :), kaip ir didelė dalis Rusijos „žinovų“. Suprantama jo baimė, paremta tikėjimu mūsų žiniasklaida, bet tam, kad įveikti baimes, reikia su jomis susitikti. Tai kainuoja nedaug, – nuvažiuoti į Rusiją, į kokį 0,5-1 mln miestą ir pažiūrėti kaip ten žmonės gyvena. Ir šunis gyvus pamatys, ir, kad ten visureigių nuošimtis didesnis nei pas mus. O kol kas toks jo pasisakymas atrodo kvailokas, juo labiau, kad mokytojams atlyginimus ne rusai skaičiuoja 🙂

 7. Gintas says:

  Na ir juokingi tie „ekspertai“, kurie mano kad žino ir supranta rusus. Daug istorijų teko skaityti, kai mokėdavo pinigus už visokią informacija, o ruseliai tiesiog vakariečius maustydavo. Agresyvi Rusija, čia kaip suprasti tą agresyvumą? Kiekviena valstybė, kuri gali bent kažkiek vesti savo politiką yra agresyvi, o pati agresyviausia, kuri gali duoti į dantis. Ne amerikiečiams suprasti Rusija, jie neturi žalio supratimo ne tik apie Rusiją bet apie daug dalykų, jie žiūri iš savo bokšto. Ukrainos tema aplamai juokinga, Krymas tai buvo ne Rusijos iniciatyva, o būtent vakarų, nes vakarų paremtas perversmas Kryma įmetė į Rusijos rankas. Dėl ko vakarų atstovai pasirašė su Janukovicium sutartį, kad jėga nieks valdžios nevers? Interesai visų tiek lenkų, tiek vokiečių ir kitų. Įvykiai su laivais tai Rusijos patikrinimas, kuris parodė, kad valstybinės institucijos veikia, kad valkatoms valkatauti pasienyje neleis. Kai Trumpas siunčia karius prie sienos stabdyti nelegalams tai puiku, saugo savo sieną, kai ginkluoti laivai kerta Rusijos siena tada jau tragedija! Tuo labiau Ukraina kaip teigia kariauja su agresoriumi, bet kartą jau darė užklausą kad jos laivai galėtų praplaukti, tada juos lydėjo rusų laivas, taisykles Ukraina žinojo. Aplamai čia nėra apie ką kalbėti, jei makaronai taip smarkiai užspaudė smegenis, diskutuoti su tokiu beprasmiška…

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Svetainę nuo spamo saugo Akismet. Sužinokite kaip naudojami jūsų duomenys.

top