Kam reikalinga Krymo „sala“?

2014, 31 gruodžio, 5:00 | kategorija Ekonomika | 11 komentarų | peržiūrų 917 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

(„Deutsche Welle“, Vokietija)

paveikslėlisKijevas nutraukė elektros tiekimą ir geležinkelio bei autobusų susisiekimą su Krymo pusiasaliu. Apie blokados priežastis – ukrainiečio žurnalisto komentarai.

Nuo gruodžio 27-osios geležinkelio kompanija „Ukrzaliznicija“ sustabdė keleivių ir krovinių pervežimą iš žemyninės Ukrainos teritorijos dalies į Krymą. Paskui geležinkeliečius, apie savo reisų į Krymą nutraukimą pranešė ir auto-pervežėjai. Prie jų prisijungė baltarusių geležinkeliečiai (? – nepatikrinti duomenys).

Visa tai įvyko, elektros atjungimo pusiasaliui, proceso fone.

Ukrainiečių pusė teisina savo „transportinius“ veiksmus siekiu stabdyti diversantų bandymus patekti į žemyninę Ukrainos teritorijos dalį, o elektros atjungimą – bendra situacija šalyje.

Aneksuoto Krymo valdžia daro prielaidą, jog Kijevas naudoja pusiasalio blokadą, kaip instrumentą derybose su Rusija. Stebint dabartinę situaciją, yra racijos manyti, jog yra ir tai, ir tai.

Anglys mainais į šviesą?

Nuo pat Krymo aneksijos momento radikaliai nusistatę ukrainiečiai ne kartą žėrė priekaištus savo valdžiai už neryžtingus veiksmus pusiasalio atžvilgiu. Taip buvo ir 2014-ųjų vasarį, kai pirmą kartą, taip vadinami „žalieji žmogeliukai“ užėmė KAR Aukščiausios tarybos pastatą, taip buvo ir kovą referendumo dėl Krymo prijungimo prie RF metu.

Kijevas tikrai turėjo pakankamai galimybių įvesti, jei jau ne kariuomenę, tai bent jau sankcijas prieš nepripažintą pusiasalio valdžią. Juk vanduo, dujos, elektros energija – kaip buvo, taip ir yra (?) tiekiami Krymui iš žemyninės Ukrainos teritorijos dalies.

Pagrindinės transporto arterijos, vedančios link pusiasalio, taip pat eina per ukrainiečių valstybę. Viena paprasta operacija su ventiliu ar elektros jungikliu pilnai galėjo priversti Simferopolį visiškai kitaip kalbėtis su Ukrainos valdžia. Bet iki šiol oficialusis Kijevas vengė giežtų veiksmų, santūriai pastebėdamas: Krymas buvo ir lieka ukrainiečių valstybės teritorija.

Elektros atjungimai pusiasalyje prasidėjo tada, kai elektros energijos trūkumas palietė ir kitus Ukrainos regionus. Anglies deficitas Ukrainos elektros jėgainėse privedė prie grandininio atjungimo proceso visoje šalyje. Tame tarpe ir Kryme. Ukrainai dabar reikalinga anglis. Ją galima arba importuoti iš užsienio, tame tarpe iš Rusijos arba Kazachstano, arba paimti šachtose, kurias kontroliuoja nepripažintos DLR ir LLR. Taip ar kitaip, tačiau gyvybiškai svarbūs Kijevui sprendimai dabar priklauso būtent nuo Rusijos. Ratas kaip sakoma užsidarė: yra anglis ukrainietiškose TE – yra elektra Kryme, nėra anglies – nėra elektros.

Blokada vardan saugumo

Sprendimas uždaryti susisiekimą geležinkelio ir autobuso maršrutais su Krymu – laikinas. Apie tai keleivius užtikrino nacionalinio saugumo ir gynybos Taryba (СНБО-rus.). Ir susiję tai su diversinių grupių grėsmėmis, kurios patenka iš pusiasalio į žemyninę Ukrainos teritorijos dalį. Matomai NSGT turi svarų pagrindą taip tvirtinti, tačiau šie argumentai skamba nelabai įtikinamai, įskaitant tai, jog praktiškai visa rytinė Ukrainos pasienio dalis yra kontroliuojama Rusijos iš vienos pusės, ir LLR bei DLR atstovų iš kitos. O ir transporto susisiekimo tarp dviejų šalių kol kas niekas dar nestabdė. Diversantams niekas netrukdo patekti į Ukrainą nuo rytinio pasienio pusės.

Na, bet vargu ar kas dabar ims ginčyti dabartinį ukrainiečių valdžios sprendimą dėl transportinės Krymo blokados. Nepaskelbto karo ir pusiasalio aneksijos sąlygomis tą daryti būtų kvaila. Klausimas tik tame: kaip tai atsilieps tiems Krymo gyventojams, kurie buvo ir lieka Ukrainos valstybės piliečiais, nepripažįstančiais Rusijos įvykdytos Krymo aneksijos? Ar nepriims jie to, kaip išdavystės iš Ukrainos pusės? Arba atvirkščiai – ar tai nėra signalas to, jog Ukraina pasiruošusi kovoti už neteisėtai atplėštą Krymą?

Atsakymus į visus šiuos klausimus, akivaizdu, mes gausime per artimiausius keletą mėnesių. Vienintelis transporto koridorius (išskyros oro transportą), kuris šiandien riša Krymą su Rusija – Kerčės perkėla. Žiemos ir nestabilių orų sąlygomis tai ganėtinai nepatikimas transporto koridorius. Simferopoliui, o tiksliau – Maskvai, teks tartis su Kijevu dėl susisiekimo per žemyninę šalies dalį atidarymą. Kas gali tapti derybų objektu? Kaip vienas iš variantų – susitarimo, dėl rusų kariškių atitraukimo nuo Ukrainos rytinių sienų, vykdymas iš Maskvos pusės. Arba preferencija ukrainiečių pusei tiekiant anglis, dujas ir elektros energiją.

Krymas ir pasaulis

Tai, kad pasaulis nepripažino ir niekada nepripažins Krymo aneksijos – visiškai akivaizdu. Europa ir Jungtinės Valstijos seniai leido Rusijai aiškiai suprast: pusiasalis – dalis ukrainiečių valstybės. Būtent todėl Vašingtonas prieš Krymo vadovybę priėmė sankcijas (Vašingtonas priėmė sankcijas prieš visą Krymo pusiasalį, o ne prieš Krymo vadovybę – red. pastab.), o tarptautinės mokėjimo sistemos Visa ir Master Card paskelbė pasitraukiančios iš Krymo.

Žinoma, nepripažintos Krymo vyriausybės vadovas Sergejus Aksenovas bando demonstruoti optimizmą. Atseit, su Rusijos pagalba visos pusiasalio problemos bus išspręstos. Tačiau, kaip mes matome, Maskva šiuo nėra pajėgi savarankiškai aprūpinti viskuo kas būtina „Krymo salą“. Be Ukrainos jiems neapsieiti. Kremlius tą supranta. Dabar svarbiausia, kad tą suprastų ir Simferopolis.

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

komentarų 11

 1. PP says:

  Automobiliais susisiekimas atstatytas, nes buvo bet koks nutrauktas. Ar maršrutiniai autobusai važiuoja, neaišku. Baltarusijos geležinkeliai nutraukė reisą, bet nereikia iš to daryti kategoriškų išvadų – tiesiog keleivių srautai tragiškai kritę, nutraukta ir daug reisų iš Maskvos į Moldovą, nes per banderostaną daug kas vengia važiuoti.

 2. PP says:

  O paskutinės išvados išvis neteisingos. Rusija duoda Ukrainai elektros ir anglis tik dėl to, kad eiliniai žmonės mažiau kentėtų. Kuo toliau, tuo daugiau ukropropagandos išplautomis smegenimis žmonių ima praregėti ir mato, kad ne Rusija puola Ukrainą, kad Rusija bando išlaviruoti ir kiek įmanoma sušvelninti krizę Ukrainoje. Galiausiai, pačiai Rusijai nėra jokios naudos pyktis su Ukraina, stengiamasi, kad ji pati atšliaužtų ir atgailaudama pasiprašytų į Rusiją.

 3. jj says:

  Jau priprast baigiam su lietuviškaja  propoganda,jei skaitai straipsnį tiesiog nepriimi informacijos,o galvoji -KAM JIE TAU TAI SAKO,aplamai bet kokie draudimai neva tai prorusiškų kanalų yra kvaili,nebent dar nutrauktų galimybe naudotis internetu…..bet tai jau panašu į kokią Korėją bet matosi po truputį einama to link

 4. Gojus says:

  Faktas akivaizdus, kad būtinas tiltas į Krymą kaip pernai kalbėjo Putinas. Įdomu kiek pasistūmėję procesai. Dėl aliektros ta irgi pora linijų ir pastotę nutiest sueitų metai. Tiltui sueitų gal pusantrų metų. Bet kad aš niekur negirdėjau, kad tokie procesai po pernai kalbų būtų stipriai pasistūmėję. Nors jie yra kertiniai. Tad manau galima daryti prielaidą, kad ir pati Rusijos valdžia abejoja jų žūdbūtiniu reikalingumu, iš ko galima daryti išvadą, kad Rusija ar laukia sienų perbraižymo. Pinigai ne bėda – iš rezervų galima išskirti, kiniečiai siūlosi…. Matyt sienos bus perbraižomos ir pagrindinis Rusijos dėmesys yra į tai.
  čia kaip PP -> rašė dėl gailesčio eilinių žmonių – kai stumdomi valstybiniai ir geopolitiniai reikalai tai žmonės yra tik statistinis vienetas – nereikia idealizuot Rusijos. Juk jei būtų gaila žmonių tai seniausiai LNR ir DNR būtų paskelbtos prijungtomis prie Rusijos ir karo nebūtų.
  Manau Putinas žaidžia kita korta – kol visos Merkel ir Makakos Jobanos klykia apie politinį palaikymą ukropams Putinas ramiai išlaiko ekonominius ryšius, dėl kurių neįmanoma nepriklausomybė ir atsiskyrimas. Išlaikant ryšius anksčiau ar vėliau ukropų chuntai ateis laikas permastyt savo santykius su Rusija ir su JAV ir jei ryšiai su Rusija bus nutraukti, tai kito kelio nėra – Ukropija lenda ES skylėn…

 5. PP says:

  Tiltas tiltu. Bet ką darė 9 mėnesius činūšos? Putinas sako viena, o činovnykai sabotuoja. Ką, negalėjo pasirūpinti rezerviniu elektros tiekimu? Juk buvo aišku, kad jei jau užtvėrė kanalą ir paliko Krymą be vandens, Kijevo režimas imsis ir kitų priemonių. Elektrinės ar povandeninio kabelio nutiesti, aišku, nebūtų suspėta, bet juk yra visokios mobilios elektrinės, berods Rusija turi netgi plaukiojančią atominę elektrinę.

 6. Edvardas says:

  Rusai imperialistai, kam jiems išvis tas Krymas reikalingas?

 7. PP says:

  Jankiai ne imperialistai ir jų karinės bazės visame pasaulyje tik iš neturėjimo ką veikti išmėtytos?

 8. Gojus says:

  Ne, mobiliomis neišspręsi – el. tinklo stabilumas yra baisiai sudėtingas klausimas. Lietuva tarybiniais laikais sugebėjo pasistatyti labai saugų tinklą – vienas kiečiausių Europoj. Ukrainoj kita situacija. Bet Rusijai, norint išlaikyti Krymo, kaip karinės strateginės bazės saugmą nauji tinklai ir susisiekimas būtini. Štai todėl ir manau, kad tai dar ne paskutinės sienos – dėl jų vadinasi bus razborkės. Baisokoka…

 9. PP says:

  Mobiliom priemonėm buvo galima gerokai sušvelninti atjungimą. Dėl Lietuvos – niekas specialiai tokio tinklo nestatė. Ir iš viso energetika buvo sąjunginėse rankose, o ne respublikų valdžios, išskyrus skirstomuosius tinklus.

 10. stasys says:

  Jei visus įvykius Kryme vertinti tik vienu vertybinių kriterijumi ,.galima butų Ukrainos valdžia ir sukritikuoti ..bet jei pabandyti pažvelgti į tuos įvykius iš visos nacijos interesų .. užduotume sau kita klausimą o kas vertė Kijeva tiek laukti ? juk kaip ne kaip Simferopolis jau kuris laikas balansuoja Rusijos įtakos sudėtyje..Kol nebus politinio sprendimo Krymo atžvilgių , pasaulinė bendruomenė susilaikys nuo bet kokių veiksmų įteisinant tos teritorijos aneksija ,. ta Kijevas supranta , ta supranta ir Maskva ..tik pastarajai ne naujiena savo interesus tam tikroje teritorijoje paversti ilgalaikio separatizmo užkrato žydinių. Čia kaip toje snaudžiančioje investicijoje ..teritorija ..iki pareikalavimo, tik šiuo atvejų čia dar aiškiai matomas ir ekonominis interesas . Todėl galiu tik spėti ,.. kad Rusijai reikalingas ne tiltas į Simferopolį ..kuris atsiras savaime ,.vystant tos užgrobtos teritorijos infrastruktūra …Putinui reikalingas politinis sprendimas, verčiant pačia Ukraina ir pasauline bendruomene pripažinti Krymo savarankiškumo faktą . Kas vėliau jau leistų investuoti milijardus į to regiono plėtra,..nėra sprendimo nėra pinigų , o elektros atjungimo klausimas tai tik viena detalė visame tame žaidyme. Norint Putina suprasti reikia į Rusija pažvelgti iš praktinės pusės ,..jos tarptautiniai interesai ginami per išorinius karštuosius taškus ,.kurios pati ir linkusi kurti .  beje Kaliningradas vienas iš jų …o pavyzdys su Baltijos AE statybos burbulų ,.vienas iš veikimo scenarijų …kai politika ima buksuoti. Todėl reikia tik sveikinti mūsų valdžios nenorą pasiduoti ir nusileisti jos spaudimui. O Ukraina reikia palaikyti ,..Jos laukia dar ilgas kelias kol bus užtikrintas jos teritorijos suverenumas, o prie to pačio ir energetinė nepriklausomybė nuo Rusijos. 

 11. PP says:

  Stasy, Krymas visada buvo Rusijos, o ne Ukrainos ir nusispjaut Rusijai ant pasaulio. Ukraina taps Rusijos dalimi. Tai neišvengiama, tai tik laiko (netolimos ateities) klausimas. Priešingu atveju neliks pačios Rusijos.

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top