Kijevas balansuoja ant bankroto ribos

2014, 14 gruodžio, 5:00 | kategorija Ekonomika | 1 atsiliepimas | peržiūrų 378 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

paveikslėlisUkrainai būtina kaip galima greičiau išspręsti savo energetinės krizės problemas, kad nesušaltų žiemą. Šalies valiutiniai rezervai randasi ties žemiausia padala per pastaruosius dešimt metų.

Konflikto Donbase išsekinta Ukrainos ekonomika rieda į bedugnę. Kaip antradienį buvo pasisakyta Tarptautiniame valiutos fonde, šaliai jau artimiausiomis savaitėmis prireiks 15 mlrd dolerių tam, kad išvengtų finansinio kracho.

Šis įspėjimas tik pabrėžė padėties rimtumą, žinant, jog Nacionalinio Ukrainos banko valiutiniai rezervai susitraukė 21% ir siekia tik 10 mlrd dolerių (gruodžio 1 d). Tai pats žemiausias rodiklis per pastaruosius 10 metų. Defolto grėsmė tampa reali kaip niekada anksčiau.

Nuo 2014 sausio, ukrainiečių grivina prarado 47% savo vertės, o NUB per pastaruosius du mėnesius išleido 2 milijardus dolerių savo rezervų, stabdydamas jos tolesnę devalvaciją.

Tokia situacija susidarė dėl keleto priežasčių. Ukraina dalinai atsiskaitė su Gazpromu ir išmokėjo 1,45 mlrd dolerių už 2013 m. lapkričio ir gruodžio mėnesių tiekimą. Kaip pažymima Alfa-Banke, Kijevui reikės daryti dar vieną lėšų pervedimą, kuris matomai sumažins rezervą iki 8 mlrd dolerių (to pakaks daugiausiai mėnesiui importo). Sekančiais metais Ukrainai teks išmokėti 9 mlrd dolerių užsienio skolų ir dar tiek pat pagal sąskaitas už dujas.

Nežiūrint į dideles ukrainiečių valdžios pastangas, siekiant sumažinti priklausomybę nuo rusiškų energijos resursų, Maskva vėl laiko rankose „raktus nuo radiatoriaus“. Taip, be Rusijos dujų, anglies ir elektros, ištisiems šalies regionams žiemą bus labai nesaldu. Birželį Gazpromas pilnai sustabdė tiekimą dėl neapmokėtų skolų, tačiau nuo pirmadienio vėl pradėjo pompuoti dujas į ukrainietišką tinklą. Dabar Maskva reikalauja iš kaimynės išankstinio apmokėjimo už tiekiamą kurą.

Be to, pirmadienį (gruodžio 8 d.) Kijevas priėmė sprendimą pirkti rusų elektros energiją, kompensuojant jos trūkumą, atsiradus anglies trūkumui Ukrainos šiluminėse elektrinėse. Ukrainoje anglis gaunama pagrindinai iš Lugansko ir Donbaso sričių, kurios iškrito iš centrinės valdžios kontrolės rėmų.

Dėl konflikto rytuose šalis prarado maždaug apie 10 % galios elektros energijos gamybos srityje. Įprastomis sąlygomis Ukraina pajėgi savarankiškai apsirūpinti elektros energija (40% tenka atominiam sektoriui, 40% anglinėms šiluminėms elektrinėms, o likusieji – dujinėms ir hidroelektrinėms) ir net eksportuoti perteklių.

Kaip pažymi visi ekspertai, vienintelis būdas papildyti rezervus – stambus Vakarų kreditas (prasiskolinti). „Pagrindinai valiutą uždirba metalurgijos ir chemijos įmonės, kurių didžioji dauguma randasi konflikto zonoje“, – sako Kijevo Goršenino instituto vice-prezidentas Viktoras Sokolovas. Separatistų rankose yra 7% teritorijos su įmonėmis, kurios bendrai paėmus duoda 8% šalies BVP. „Konfliktas su Rusija ne tik yra karinio pobūdžio, bet ir yra nutaikytas pastatyti ant kelių mūsų ekonomiką. Vakarų palaikymas šiandien svarbus kaip niekada“.

Kai kurie ekspertai vyriausybės ekonominę politiką laiko dar didesne grėsme, nei konfliktas Donbase. „Tokia didelė defolto rizika didžiąja dalimi yra susijusi su mūsų vadovybės veikla. Dabar tik užsienio pagalba gali padengti artimiausias būtinas išlaidas, tačiau tai tik atideda bankroto grėsmę, todėl, kad vietoje to, jog stimuliuotų ekonominę veiklą, vyriausybė didina mokesčių naštą ir įveda vis naujas reguliavimo priemones. Ir kas svarbiausia, šalį vis dar graužia korupcija“, – nepatenkintas finansininkas Aleksandras Tulko iš Kijevo fondo UPS Capital.

Pereitą savaitę Ukraina gavo antrą 500 mln eurų sumą iš Europos Sąjungos. Ši pagalba yra dalis didelės kreditinės programos, siekiančios 27 mlrd dolerių per du metus. (keista, kad pervedimai vykdomi eurais, o programa doleriais – red. pastab.)

Ukrainos ekonomika jau seniai trypčioja vietoje. Po trumpalaikio šuoliuko 2011 metais (+5,2%), sekantys du metai parodė nulinį rezultatą. Premjeras Arsenijus Jaceniukas daro prielaidą, jog šiais metais recesija sieks 7 procentus, o būsimi metai vėl atneš neigiamus skaičius.

Kiev se trouve au bord de la faillite financière

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

1 Atsiliepimas

  1. MIrga says:

    Ačiū. Aiškus, sklandus straipsnis, tiksliai įvertinantis Ukrainos situaciją. Ir šaltinis nurodytas, kas taip pat vertinga. Tik vertime stiliaus klaidų daug. Na, bet šiuo atveju- svarbiau esmė.

    Ačiū už pastabą, su jūsų pagalba pasitaisysime :)
    administratorius

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top