Kinija ignoruoja ES ir siūlo pagalbą Rusijai

2014, 26 gruodžio, 5:00 | kategorija Metodologija | atsiliepimų (2) | peržiūrų 518 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

paveikslėlis

Pekinas: Nepriklausančios blokui valstybės atsisakė patvirtinti ES sankcijas Rusijai. | (Nuotrauka: Trey RATCLIFF)

Kinija prisijungė prie Indijos, pagalbos suteikimo rusų ekonomikai klausimu, o labiau artimos Rusijai Baltarusija ir Kazachstanas stengiasi apsidrausti ir pasirūpinti naujais ryšiais ateičiai.

Kinijos užsienio reikalų ministras Vang I (Wang Yi) antradienį (gruodžio 22) paskelbė savo interviu valstybės ruporui China Daily: „Rusija turi ir sugebėjimų, ir išminties išspręsti egzistuojančioms ekonomikos problemoms. Jei rusų pusei prireiks, mes pasirūpinsime reikalinga pagalba mūsų galimybių rėmuose“.

Laikraštyje pabrėžiama, kad „savo valiutiniame rezerviniame fonde Rusija turi šimtus milijardų JAV dolerių, ir jai toli iki ekonominės krizės“.

Be viso to, China Daily rašo, jog Kinija pasiruošusi suteikti paskolas bei investuoti į rusų-kinų dujotiekio infrastruktūros sukūrimo projektus, giliavandenio uosto Kryme ir geležinkelio linijų rusiškuose Tolimuose Rytuose statybų projektus, kurie aptariami esamuoju laiku.

Kinijos pareiškimas nuskambėjo po to, kai Indija šio mėnesio pradžioje nupirko pas Rusijos kompaniją „Rosatom“ 12 atominių reaktorių ir pradėjo bendrą karinių sraigtasparnių gamybą.

O dar anksčiau, Kinija, Indija, o taip pat Brazilija ir PAR pademonstravo solidarumą su Rusija, susilaikydamos JT balsavime dėl Rusijos įvykdytos aneksijos Kryme nepripažinimo.

Tokie šių nepriklausančių blokams šalių veiksmai demonstruoja ES ir JAV, pritaikiusias ekonomines sankcijas prieš Rusiją dėl pastarosios veiksmų Ukrainoje, diplomatinius pralaimėjimus.

„Su trečiosiomis šalimis, nesančiomis partneriais, visada vyksta darbas… pateikiami paaiškinimai mūsų veiksmų, veiksmo logikos atžvilgiu. Dalimi tokio aiškinamojo darbo yra siekis stumtelėti link racionalaus politinio sprendimo, padėsiančio išeiti iš krizės ir tuo pačiu imtis priemonių, kurios palaikytų šį sprendimą“, – pasakė praėjusį pirmadienį, interviu EU Observer, ES užsienio politikos tarnybos atstovė Maja Kosjančič (Maja Kocijancic).

Pagrindine rusiškosios finansinių problemų priežastimi yra staigus naftos kainų kritimas.

Tačiau ES sankcijos prieš bankus ir energetines kompanijas tik pablogina situaciją, neleidžiant patekusioms į juoduosius sąrašus kompanijoms padengti kreditų tarptautinėse rinkose.

Savo ruožtu Maskvoje, buvęs Rusijos finansų ministras Aleksejus Kudrinas pareiškė spaudai, (taip pat pirmadienį): „Šiandien galiu pasakyti, jog mes patekome ar patenkame į tikrą, pilnavertę ekonominę krizę“.

Jo pareiškimas nuskambėjo po to, kai Rusija paskelbė, jog nacionaliniam bankui „Trast“ – vienai iš stambiausių šalyje kreditinių organizacijų – reikalinga pusė milijardo dolerių, kad išvengti bankroto.

Taip pat Rusija pritaikė apribojimus kviečių eksportui, kurio apimtys staigiai išaugo dėl rekordiškai žemos rublio vertės, kas inicijavo duonos kainų augimą šalyje.

Finansinė krizė Europai turi strateginę reikšmę

Dėl rublio smukimo Rusija buvo priversta uždaryti dujotiekio „Pietų srautas“ projektą.

Be to, dėl krizės abejotinu tampa Eurazijos ekonominės sąjungos projekto gyvybingumas – Rusijos projektas sukuriant panašų bloką į ES, kurio būsimosiomis narėmis taps Armėnija, Baltarusija, Kazachstanas ir Kirgizija.

Rusijos veiksmai Ukrainoje jau iššaukė nerimą Baltarusijoje ir Kazachstane.

Ukrainos konfliktas turi kur kas platesnes pasekmes visoje posttarybinėje erdvėje. Tokios šalys kaip Kazachstanas baiminasi to, jog atėjus metui Rusija gali pasikėsinti ir į jų teritorinį vientisumą. Todėl, siekdamos apsaugoti save, šios šalys – vietoje to, kad leisti (Eurazijos sąjungai) save praryti – siekia labiau tvirtesnių ryšių su Vakarais“, – pareiškė Kosjančič.

Baltarusija ir Kazachstanas pademonstravo dar ir savo nelojalumą. Iš sankcijų karo tarp Rusijos ir ES šios šalys išgavo ekonominės naudos reeksportuodamos maisto produktus iš ES šalių į Rusiją, kuriuos jų didelė kaimynė buvo uždraudusi.

Baltarusijos lyderis Aleksandras Lukašenka šią savaitę įsakė pervesti baltarusiškus-rusiškus prekybinius atsiskaitymus iš rublių į dolerius.

Pirmadienį, suplanuoto antradienį Eurazijos aukščiausio lygio susitikimo Maskvoje išvakarėse, Kazachstano prezidentas Nursultanas Nazarbajevas dar aplankė ir Kijevą ir pasirašė karinio-pramoninio bendradarbiavimo sutartį. Jis kalbėjo apie „organizuotą pilietinį karą“ Ukrainos rytuose, darydamas užuominą į Rusijos įsikišimą, ir apie „tarptautinės teisės pažeidimus“.

Galvos skausmas prieš Kalėdas

ES komitetai jau beveik pasiruošė kalėdinėms atostogoms.

Tačiau pirmadienį Eurokomisija pažymėjo, jog ES, kuri nežiūrint į nesutarimus dėl įvykių Ukrainoje, palaiko su Rusija visapusiškus prekybinius santykius, gali, panašiai kaip Baltarusija, pajusti savo kailiu domino efektą, iššauktą rusiško rublio kritimu.

„Šiame etape kaip ir anksčiau sunku įvertinti šalutinį efektą, iššauktą Rusijos ekonomikos krizės, ES šalių narių ekonomikoms, – pareiškė sekretorė spaudai Annika Breidthardt.

Ji pridėjo, jog sankcijos“buvo paruoštos tokiu būdu, kad juntamai paveikti Rusijos ekonomiką ir ribotą poveikį ES šalių ekonomikai“.

ES šalių užsienio reikalų ministrai turės peržiūrėti sankcijas Rusijos atžvilgiu savo sekančio susitikimo metu, numatyto sausio 19-ają.

Diplomatų nuomone, kol kas dar per anksti pranašauti, kas pasirodys teisus prognozuodamas rublio kritimo pasekmes – „balandžiai“ tvirtinantys, jog, jei pavojus sustiprės, tai rusų ekonomika grius, ar „ereliai“, sakantys, kad ilgalaikiai ekonominiai sukrėtimai padės sustabdyti Rusijos agresiją.

Kai kurios valstybės – pavyzdžiui, Austrija, Vengrija, Prancūzija ir Italija – pareiškia, jog nori atkurti ryšius su Rusija.

Bet Vokietija, praėjusios savaitę įvykusio aukščiausio lygio susitikimo metu pareiškė, jog sankcijos bus atšauktos tik tada, kai Rusija paliks užimtas Ukrainos teritorijas.

Eurazijos kas?

Sausio susitikime ministrai taip pat praves pirmuosius debatus busimų santykių tarp ES ir EAES klausimu.

Prekybiniai tarpusavio santykiai bus apsunkinti dėl to, kad Baltarusija ir Kazachstanas nėra Pasaulinės prekybos organizacijos (PPO) narėmis, o Rusija yra jos narė, bet neprisilaiko PPO taisyklių.

„Kai kurios ES šalys tvirtina, jog mums reikėtų palaikyti su ja (Eurazijos ekonomine sąjunga) kontaktus, kadangi ji oficialiai pradeda veikti nuo sausio 1-osios. Tačiau kiti aiškina, jog būtina pirmiausia susitvarkyti su Ukrainos krize, o po to spręsti, ką daryti su šia nauja struktūra“, – pasakė ES diplomatė.

China ignores EU, offers to help Russia

Sarmatai

Jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba PayPal. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.Naujienos iš interneto

Atsiliepimų 2

  1. albinas says:

    straipsnis vienadienis, nes kai šiandien perskaičiau tai, įvykiai klostosi daugelių atvejų visai kitaip. 

  2. PP says:

    Kinija paduos ieškinį į Londono arbitražą dėl paskolintų milijardų iš Ukrainos išieškojimo. O skolos – apie 5-6 milijardus dolerių – tai negrąžinti ir kreditai už neįvykdytus grūdų tiekimo, atsinaujinančios energetikos ir dujų gazifikacijos projektus. Visi pinigai buvo išvogti, Kinijai buvo patiekta tik nedidelė dalis grūdų… Štai ir Kinijos pagalba Rusijai dėl Ukrainos – užversti banderoreichą.

Rašyti atsiliepimą

Mums svarbios jūsų nuomonės.
Tuo pačiu norime priminti, kad komentarai nėra tarpusavio rietenų ar keiksmams skirta sritis.
Komentarai nėra cenzūruojami, tačiau programa gali kai kuriuos sulaikyti, jei ras keiksmų, nevartotinų žodžių ar nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "https" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top