- Sarmatai - https://www.sarmatas.lt -

Lukašenka nenorėtų palaidoti Eurazijos sąjungos, bet matomai teks

paveikslėlis(„Lragir“, Armėnija)

Gruodžio 23 d. Putinas Maskvoje renka „sąjungininkus“ – sušauktos KSSO kolektyvinio saugumo Tarybos ir aukščiausios Eurazijos ekonominės Tarybos sesijos. Iki aukščiausio lygio susitikimo liko keletas dienų, o situacija šio bloko šalyse-narėse tampa vis įdomesnė.

Prieš pat EAES (Europos Azijos Ekonominė Sąjunga) aukščiausio lygio susitikimą, Rusijoje, Armėnijoje ir Kirgizijoje staigiai įvyko nacionalinių valiutų nuosmukis ir pašoko kainos. Baltarusija kol kas bando sustabdyti savo „zuikučių“ devalvaciją grubiais administraciniais būdais, nors iki gruodžio 23-os.

Be to, šalys jau esančios ar besiruošiančios įstoti į EAES, demonstruoja vis daugiau prieštaravimų. Lukašenka pavadino Rusijos politiką uždraudžiant baltarusiškų produktų tiekimą į Rusiją „kvaila ir nesąmoninga“. Jis įspėjo, jog nenorėtų „palaidoti“ sąjungos, „kurią mes trise iškentėjome ištisus trejus metus“, tačiau kartu pareiškė, kad nuo „jų rublio“ smukimo Baltarusija jau patyrė nuostolį lygų beveik 1 mlrd dolerių.

23 gruodžio Lukašenka ruošiasi užduoti Putinui klausimus – ko Rusijos vadovybė tikisi iš Baltarusijos. Jis pridėjo, kad šia tema norėtų pakalbėti su Rusijos ir Kazachstano prezidentais. „Bus didelė gėda, jei savo rankomis palaidosime mūsų sąjungą. Mūsų sąjunga turi daugybę priešininkų, net štai pagal šiuos draudimus. Ypač Rusijoje. Tikėsimės geresnės baigties“, – pabrėžė Lukašenka.

Armėnų ekspertai kalba, kad pačioje EAES yra nemažai prieštaraujančių Armėnijos įstojimui. Gali būti, jog šie priešininkai net tikisi, kad Armėnija sugriaus Sąjungą. Pavyzdžiui, po Susitarimo apie Armėnijos prisijungimo prie EAES ratifikavimo Baltarusijos parlamentu, šios šalies ministro pavaduotojas pasakė, jog Armėnija nukreipė jiems specialią notą, kurioje buvo patvirtinta, kad Karabachas nebus įtrauktas į Eurazijos ekonominės sąjungos sudėtį.

Kam Baltarusijos valdininkas tai pasakė, galima tik spėlioti – galimai, jis norėjo užsiminti apie tai, jog tarp Armėnijos ir Karabacho teks statyti muitinės postus, ir tuo pačiu sukelti nepasitenkinimo bangą pačioje Armėnijoje.

Bet Armėnijoje į šį pareiškimą niekas didelio dėmesio neatkreipė, ir net nesikreipė į URM su reikalavimu paskelbti notos tekstą. Taip, kad vargu ar Seržas Sargsianas iškels šį klausimą Maskvoje.

Kaip ten bebūtų, nežiūrint į „turgų“, gruodžio 23-ią, Eurazijos ekonominę sąjungą galima bus laikyti sukurta. Putinas, be abejo, padarys viską, kad negrįžtamai užtvirtinti šią sąjungą – jau žinoma, kad jis pasiūlys glaudesnį karinį bendradarbiavimą KSSO ribose, gali būti, jog jis dar paprašys forsuoti vieningos euraziškos valiutos sukūrimą (jei jau visose šalyse valiutos pasiekė denominacijos lygį)

Po to svarbiausia Putino užduotimi taps tarptautinis EAES pripažinimas, be kurio Sąjunga pavirs marginaliu bloku. Rusija jau kreipėsi į Eurokomisiją su pasiūlymu sukurti laisvos prekybos zoną tarp EAES ir ES. Vokietijos kanclerė Angela Merkel pareiškė, jog tai įmanoma tik tuo atveju, jei Rusija išeis iš Ukrainos.

Rusija iš Ukrainos kol kas pasišalinti nesiruošia, dar daugiau, stengiasi savo tarptautines problemas perkelti ant kitų, EAES šalių, narių pečių, o tai reiškia, jog nuo 2015-ųjų sausio 1-os, sankcijos prieš Rusiją gali būti pritaikytos ir prieš visą Eurazijos ekonominę sąjungą. Jeigu Rusijos izoliacijos politika palies visą EAES, Lukašenkai, matomai teks ją „palaidoti“.

originalas: Լուկաշենկոն ստիպված կլինի «թաղել» Եվրասիական միությունը