- Sarmatai - https://www.sarmatas.lt -

Mažoji vėjo energetika ir jos galimybės

Norėčiau išdėstyti mintis apie mažąsias vėjo jėgaines, apie jų galimybes Lietuvoje, apie jėgainių tipus, pajungimo schemas. Keliais žodžiais užsiminti apie aerodinamiką, generatorius, inverterius ir akumuliatorius . Paminėčiau taip pat nuo ko reikia pradėti norint pačiam pasigaminti panašų įrengimą. Ką reikėtų žinoti norint tiesiog nusipirkti, į kokius parametrus reikėtų atkreipti dėmesį, kad nebūtų nusivylimo, ką tiesiog gaudo kontroliuojama spauda ir kariauja informacinį karą prieš vėjo jėgaines.

vėjo generatorius

Apie mažąją vėjo energetiką, apie mini vėjo jėgaines pas mus informacijos beveik nėra, spaudoje vos keletas straipsnių . Tema tiesiog nutylima. Mažas vėjo jėgaines galima statyti ir naudoti gana plačiai, taip ženkliai sumažinant sąskaitas už elektros energiją. Tikrai galima ant daugelio nuosavų namų, ar kolektyvinių sodų namelių stogų pasistatyti panašius įrenginius, o sodybose, kur galima išlaikyti protingą bei optimalų atstumą iki gyvenamų pastatų, galima statyti ir vidutinės galios įrenginius.

Valstybės pozicija šiuo klausimu visiškai nesuprantama – tai iki 10m.ribojamas aukštis , kai tik nuo tokio aukščio reikėtų statyti jėgainę – iš vienos pusės sako – vystykime alternatyvią energetiką, iš kitos pusės biurokratai, tiesa jau su išlyga iki 14 m., bet su biurokratinėmis kliūtimis.

Aukštesnei reikalingas statybų leidimas, poveikio aplinkai vertinimas, detalieji planai ir atšoka fantazija, o jeigu dar yra noras jungti į tinklus, techninės sąlygos, kurių VST, ar RST visai nenori duoti, tas sąlygas galima išplėšti tiktai teisminiu keliu ir tik su advokatais. Nesuprantu ką turėjo omenyje prezidentė sakydama – ne atominę statykite, o vystykite alternatyvią energetiką.

Mažosios jėgainės, kaip ir didelės yra skirstomos į du pagrindinius tipus tai vertikalios ašies ir horizontalios ašies .

http://www.support17.com/art/img8855.jpg

Vertikalios ašies jėgainės yra mažesnio N.K palyginus su horizontalios ašies ,tačiau paprastesnė ir pigesnė konstrukcija,mažesnis triukšmas,nereikalinga orientacija į vėją , beveik nereikalingi stabdžiai, sutrumpintai (angl.) VAWT. Tokios jėgainės dar yra skirstomos į kelis tipus: rotorinės http://v003520-000.47600.ru/uploadedFiles/images/1kvt_Wing.jpg

http://patent.ucoz.ru/blog/rotornye_vetrogeneratory_bolotova/2009-11-15-34

Vėjo jėgainė ant magnetinės pagalvės – patentas gal kam būtų naudinga,o gal kas ims ir pasidarys.

  Patentas LT. (705,2 KiB, 2 238 atsisiuntė)

Išradėjas yra iš Kanados Crinsby miestelio, jo firma enviro-energies http://www.enviro-energies.com/

Vėjo energija yra nepastovi, todėl ją būtina kaupti akumuliatoriuose, o tai labai brangina jėgainės kainą. Mūsų valstybė mažai suinteresuota supirkti mažų vėjo jėgainių energiją, kas labai atpigintų jėgainės kainą, o būtent sugeneruota elektros energija, jeigu nesuvartojama vidiniame namo tinkle – grąžinama į elektros tinklus, ir esant poreikiui, kai nėra vėjo ir generatorius stovi, pasiimame atgal iš tinklų anksčiau sugeneruotą . Aiškinimai, kad kas bus, kai visi ims gaminti papūtus vėjui Lietuvoje, neturi pagrindo, nes pas mus stovi Kruonio hidroakumuliacinė, kurioje galima ir kaupti perteklinę energiją, o vėliau atiduoti atgal respublikos mastu. Visos pastotės, visi transformatoriai gali veikti tiek į vieną pusę žeminant įtampas, tiek į kitą keliant.

Čia manau valstybėje yra dar dideli rezervai ir jie gali būti išnaudoti pajungiant kiekvieno žmogaus, norinčio turėti jėgainę asmeninę iniciatyvą,o sudėjus fotoelektrines, ir kogeneracines, kurių dėl nesuprantamų priežasčių mūsų valdantieji nediegia.. ir tyli… galėtumėme kiekvienas prisidėti prie bendros energetinės sistemos.

Valdas Stokna

Gerbiami skaitytojai, straipsnio tęsinys yra pridėtoje PDF rinkmenoje, kurią galite atsisiųsti, arba peržiūrėti čia pat:

  Mažoji vėjo energetika (516,4 KiB, 11 565 atsisiuntė)