Pasukusi į NATO Ukraina erzina Rusiją. Ar yra tokia būtinybė?

2014, 28 gruodžio, 5:00 | kategorija Ideologija | 1 atsiliepimas | peržiūrų 198 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

Howard LaFranchi („Christian Science Monitor“, JAV)

paveikslėlisTai, kad Ukrainos Aukščiausioji Rada antradienį nubalsavo už šalies, nepriklausančios jokiam blokui statuso atšaukimą, didžia dalimi yra simbolinis gestas ir nereiškia, jog Ukraina siekia artimiausiu metu įstoti į NATO.

O štai kas tiksliai įvyks, kaip tokio sprendimo pasekmė, tai įtampos tarp Ukrainos ir Rusijos sustiprėjimas, o taip pat tarp Vakarų lyderių ir rusų prezidento Vladimiro Putino, kuris laiko Ukrainą neatskiriama rusiškosios įtakos zonos dalimi, o Ukrainos narystę NATO – „raudona linija“.

Balsavimo rezultatas yra pirmas žingsnis įvykdant „visus reikalavimus įstojant“ į Šiaurės Atlanto aljansą. Kai kurių rusų analitikų nuomone, ko gero, pačia svarbiausia tokio sprendimo pasekme taps įtampos augimas mūšių krečiamuose Ukrainos rytuose tuo momentu, kai situacija ten tik tik pradėjo rimti.

Sprendimas dėl neblokinio statuso atšaukimo buvo priimtas tiesiog po keleto valandų po to, kai buvo paskelbta apie šią savaitę įvyksiantį naują derybų raundą, skirtą konflikto tarp Ukrainos ir prorusiškų sukilėlių Ukrainos rytuose sureguliavimui.

„Faktiškai klausimas yra tame, kodėl šis balsavimas įvyko būtent dabar, kai situacija Ukrainos rytuose palyginus rami“, – sako amerikiečių-rusų santykių programos, JAV nacionalinių interesų Institute, Vašingtone vadovas, Polas Sondersas (Paul Saunders).

Matomai, Ukrainos vyriausybė pasijautė „kur kas drąsiau“ po nerimastingų signalų iš Maskvos, rusų ekonomikos atžvilgiu, sako Sondersas.

Iš Maskvos požiūrio taško pilnai akivaizdu, jog tai provokacinis ir kurstantis žingsnis“, – tvirtina jis. Dar daugiau, Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas antradienį pareiškė, kad toks sprendimas turės „kraštutines neigiamas pasekmes“, o premjeras Dmitrijus Medvedevas parašė savo Facebook puslapyje, kad neblokinio statuso atsisakymas yra „iš esmės, pareiškimas įstoti į NATO“.

Tačiau Rados priimtas sprendimas daugeliu atveju yra simboliškas ir neveda link jokių konkrečių pasekmių. Ukrainos prezidentas Piotras Porošenko pareiškė, jog sprendimą apie galimą įstojimą į NATO priims Ukrainos liaudis referendume, ir kad toks referendumas bus sušauktas ne anksčiau nei dešimtmečio pabaigoje.

Tačiau, kaip galvoja Sondersas, Aukščiausios Rados sprendimas išsaugos įtampą, kadangi jis palaiko įsivaizdavimą vieniems apie kitus, turimą abiejose ukrainiečių-rusų konflikto pusėse.

„Jeigu spręsti objektyviai, tai kaipgi Kremlius galėjo aneksuoti Krymą ir nenumatyti tokių žingsnių? – stebisi jis. – O iš kitos pusės, niekas neturėtų stebėtis Rusijos reakcija. Nė vienas lyderis nenorėtų ramiai stebėti, kaip kaimyninė šalis siekia tapti nare tokio bloko, kurį jo šalies gyventojai priima kaip priešišką karinį aljansą“.

Kitų analitikų nuomone, įvykiai Ukrainoje, panašūs į neblokinio statuso atsisakymą, taip pat prives prie to, jog neprognozuojamų ir įtemptų santykių, tarp Rusijos ir Vakarų, periodas užsitęs pakankamai ilgai.

Ukraina nėra pagrindine „naujo priešpriešos periodo“ rusų-vakarų santykiuose priežastimi, tačiau ji yra „jo pagrindine geografine vieta ir simboliu“, – tvirtina Dmitrijus Treninas, Maskvos Karnegio Centro, esančio Karnegio Fondo už tarptautinę taiką Vašingtone, rusiškąja atstovybe.

Kaip rašo Treninas naujausiame Maskvos Centro leidžiamame biuletenyje, prie Putino Rusija pasirinko naują savo užsienio politikos kursą, nukreiptą pirmiausia į tai, kad garantuoti Rusijos suverenitetą ir jos nepriklausomybę išorės poveikiui, o taip pat garantuoti Rusijos interesų saugumą „teritorijose apibrėžiamose jos buvusių sienų ribomis“.

Anot Trenino, šis naujas kursas, kuris veda Rusiją į šoną nuo bet kokio prisijungimo prie vakariečių blokų ir sąjungų, yra atgimstančio Rusijoje nacionalizmo atspindys. Tačiau tuo pat metu, papildo jis, Ukrainos krizės ir susijusiomis su tuo Vakarų sankcijų fone, ši politika yra vis plačiau palaikoma paprastų Rusijos žmonių.

Treninas sako, jog jis nemato pagrindo artimiausias metais laukti „kokio nors konfrontacijos tarp JAV ir Rusijos sumažėjimo“, iš dalies dėl to, kad JAV „neleis Rusijai sukurti įtakos sferos savo kaimynystėje“

Tačiau tuo pat metu jis tvirtina, esą negalima leisti, iš dalies, „pavojingo ukrainietiškos krizės paaštrėjimo“, turint omenyje „tiesioginės karinės konfrontacijos tarp buvusių priešininkų šaltajame kare“ tikimybę.

Sondersas mano, jog, galima, ukrainietiškoji rada turėjo pilną teisę priimti sprendimą, kuris iš esmės reiškia posūkį į Vakarus. Tačiau tuo pat metu, jo nuomone, toks žingsnis parodo, kad siekis pareikšti savo teises – toli gražu ne geriausias būdas pasirūpinti saugumu ir stabilumu Europoje.

„Ukraina ir ukrainiečių liaudis turi teisę spręsti, nori jie įstoti į NATO ar ne, aljanso šalys savo ruožtu turi teisę spręsti, priimti Ukrainą į savo eiles ar ne, o Rusija turi teisę spręsti, kokiu būdu jai reaguoti į Ukrainos siekius tapti NATO nare“, – mano Sondersas.

„Tačiau pagrindinė problema ne teisėse, – tęsia jis. – Klausimas tame – ar taps Europa labiau stabili ir saugi, jei Ukraina bus priimta į NATO“.

Anot jo, būtent apie tai reikėtų pagalvoti visoms pusėms, turinčioms kažkokį santykį su krize Ukrainoje.

Ukraine pokes Russia, makes move toward NATO. Was it really necessary?

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

1 Atsiliepimas

  1. Mindaugas says:

    Viskas vyksta taip, kaip buvo suplanuota jankių-kuo labiau priartėti prie Rusijos sienų, statyti bazes, o vėliau smogti. O kvaili banderos net nenumano, kad yra gudriai tampomi už virvučių.

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top