ROCK projekto rengėjai: bangų pagalba galime priversti jus eiti į karą

2019, 20 gruodžio, 7:10 | kategorija Metodologija | 3 komentarai | peržiūrų 591 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

Artūras Kaklauskas

Vilniuje vykdomas projektas ROCK – naujas būdas sekti Vilniaus gyventojus

Kai išgirstame naujienas apie viename ar kitame pasaulio mieste įdiegtas gyventojų sekimui naudojamas vaizdo kameras, turinčias galią atpažinti gyventojų veidus ar kitaip registruoti asmenis, nejučiomis pagalvojame apie jų privatumą pažeidžiančias teises, neteisėtai naudojamą informaciją ir iš to kylančias problemas.

Vis dėlto, ne kiekvienas turbūt girdėjo apie Vilniuje jau metus vykstantį projektą ROCK, kurio metu, specialių, skirtingose miesto vietose sumontuotų daviklių pagalba, yra sekami miesto gyventojai: skenuojamas jų veidas, matuojama temperatūra, pulsas, piktumo parametrai ir kita informacija.

Nors pasaulyje tokios technologijos aktyviausiai plinta skurdesnėse šalyse, turinčiose prastą reputaciją žmogaus teisių srityje, projektas ypač aktyviai remiamas Vilniaus savivaldybės.

Oficialiai, šio projekto tikslas yra padidinti miestiečių laimės lygį. Vis dėlto, ar toks žmonių registravimas negriauna jų asmeninių laisvių, ypač kai tai yra daroma be jokio sutikimo, o projekto rengėjai prisipažįsta, kad, tam tikrais atvejais, jie gali valdyti žmonių emocijas?

Projekto pagalba siekiama didinti miestiečių laimės lygį… ir jų pirkimus?

Anot šio projekto vadovo Prof. Artūro Kaklausko, pagrindinis ROCK projekto tikslas yra „kad visi gyventojai Vilniuje būtų laimingi, patenkinti.“ Vis dėlto, kiek vėliau savo interviu jis prasitaria, jog:

Šita informacija yra labai naudinga verslui, savivaldybei ir gyventojams. Nes jeigu žmogus būna geros nuotaikos, jis į viską žiūri pro rožinius akinius ir žymiai daugiau perka.

Taip pat interviu yra pažymima, jog, specialių daviklių pagalba galima identifikuoti žmones, kurių piktumo rodiklis viršija sistemoje nustatytas ribas, ir įvardyti juos kaip pavojingus visuomenei. Ar projekto vadovas gali garantuoti, kad sistemos algoritmai nepadarys klaidos ir visuomenei pavojingu nebus apšauktas nekaltas žmogus? Tokie scenarijai greičiausiai net nebuvo svarstomi.

Video gale Artūras Kaklauskas pamini karo pramonę ir pateikia dar vieną jų naudojamų daviklių panaudojimo pavyzdį:

Tarkime važiuoja tankas ir sistema pamato, kad tanko vairuotojas, kareivis nelabai veržiasi į mūšį. Yra technologijos, kurios paleidžia alfa beta gama bangas ir jam pakyla didžiulis noras veržtis į mūšį. Tai reiškia, yra karinės pramonės [technologijos], kurios niekas neatskleidžia, o yra, reiškia, nekarinės pramonės, nors yra dar dvigubos paskirties [technologijos]. Bet kuriuo atveju, per atstumą yra labai naujas dalykas.

Šiuo metu įrenginiai yra sumontuoti šiose miesto vietose:

 • Pilies g. 1
 • Gedimino pr. 35
 • Santariškių g. 2
 • Kalvarijų g. 143
 • Žygimantų g. 1
 • Islandijos g. 6


A. Kaklauskas demonstruoja kaip yra kaupiami su miestiečių laimingumu ir nuliūdimu susiję duomenys.

Sensoriai kaupia trylika skirtingų duomenų

Projekto iniciatorius riboja, o Vilniaus gyventojus bei miesto svečius tuo pat metu saugoja, Europos sąjungos išleista duomenų apsaugos direktyva, kuri reikalauja, kad kaupiami duomenys būtų nuasmeninti.

Anot A. Kaklausko, to pasekoje jie pradėjo skaičiuoti visų pro daviklius praėjusių žmonių sukauptų duomenų vidurkį.

Nors davikliai iš viso kaupia trylika skirtingų duomenų, įvardyti buvo šie:

  • pulsas
  • kvėpavimo dažnis
  • laimingumas
  • nuliūdimas
  • susidomėjimas
  • amžiaus grupės

Pasidomėjus šiuo projektu, kyla klausimai:

Ar duomenys tikrai yra nuasmeninami?

Ar nuasmeninami tik pateikiant juos viešai, rodant vidurkius ir pateikiant sumines ataskaitas.

Ar tikrai nereikalingas žmonių sutikimas, ypač kai patys eksperimento rengėjai pripažįsta, kad tam tikrų bangų pagalba jie gali manipuliuoti žmonių emocijomis?

Manome, ne kiekvienas nori būti eksperimentinis triušis, būti matuojamas ar manipuliuojamas bangomis.

Pilną interviu su A. Kaklausku galite pamatyti žemiau pateiktame video:

šaltinis: Firmus Medicus

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

komentarai 3

 1. Vytas says:

  Manau, kad savivaldybė (jei tai būtent ji sumanė šią „operaciją“) atvirai peržengė savo įgaliojimų ribas. Dar galima būtų suptarsti ar bent bandyti suprasti, jei duomenis būtų renkami , pav., VSD, Nors aš ir ne vilnietis, bet nesutinku, kad mane Vilniaus savivaldybė „įamžintų“ savo informacinėje sistemoje be mano sutikimo. Dar vienu aspektu žiūrint darosi pikta, nes Vilniaus savivaldybė paskendusi skolose leidžia sau išlaidauti be vilniečių sutikimo. Ši sistema nėra būtinas miesto atributas, negerina transporto judėjimo sąlygų, o tik renka asmeninius duomenis, kurie gali būti panaudojami ir visai savanaudiškais tikslais. Kas kontroliuos ir kam bus pavaldūs surinktų duomenų bazės valdytojas? Vilniečių vietoje aš jau pradėčiau „kelti vėjus“. Kaip sako rusai – Šimašių „na mylo“.

 2. Gerbiamas Vytai, says:

  Kai pilietis yra sekamas už jo pinigus ir be teisėto pagrindo, niekaip pateisinti negalima. Panašu, kad Lukiškių aikštėje ateina laikas statyti paminklą Orvelui.

 3. Myndė says:

  Matau du variantus: 1, mažiau tikėtinas – kažkas taip apmulkino savivaldybę, kad Ostapas Benderis su savo megaprojektais nevilty rūko kamputyje; 2 – kažkas per klaidą atsivertė ne tą kalendoriaus lapelį.

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top