Rusijos rublio krizė: nėra priežasties piktdžiugauti

2014, 19 gruodžio, 12:00 | kategorija Ekonomika | atsiliepimų (8) | peržiūrų 429 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

„Amerikiečių žurnalas Forbes įvardino Vladimirą Putiną įtakingiausiu pasaulio politiku. Tačiau tai buvo 2013-aisiais: iki Krymo aneksijos ir karo Ukrainoje išprotėjusiais 2014-aisiais, kai Kremlius, matomai, nutarė visą pasaulį laikyti įtampoje. Šie metai parodė, kad amerikiečių leidinys apdovanojo Putiną šiuo vardu avansu.“, – rašo Benjamin Bidder laikraštyje Der Spiegel.

Per Vladimiro Putino valdymo metus naftos verslas sukrovė Rusijai apie 3 trilijonus dolerių, ir šie pinigai paveikė ją kaip narkotikai: Kremliui pastoviai reikėjo vis daugiau ir daugiau.

Tačiau dabar naftos kainos „numušė visą Rusijos euforiją“. Jei visai neseniai vidutinės rusų pajamos buvo 33 tūkstančiai rublių (800 €u), tai dabar perskaičiuojant €urais jis sumažėjo per pusę. Rublis krenta iki šiol ir „pramuša skylę rusų kišenėse“.

„Tačiau, piktdžiugauti šiuo atveju nevertėtų, – tęsia žurnalistas. – Žinoma, būtų logiška daryti prielaidą, kad Rusijos piliečiai dėl rublio kritimo apkaltins savo prezidentą, kuris pasirinko konfrontacijos su Vakarais kryptį ir per 15 metų nepajudino piršto, siekdamas sumažinti ekonomikos priklausomybę nuo naftos eksporto“.

Kaip bebūtų, bet Rusijoje, pripažįsta Bidderis, viskas susiklostę kiek kitaip, todėl ne faktas, kad liaudies pyktis bus nukreiptas prieš valstybės vadovą. Rusijos istorija pateikia nemažai pavyzdžių patvirtinančių: esą, caras visada geras, o viskuo kalti jo bajorai. Putinas naudojasi šia tradicija. „Praktiškai visi Rusijos piliečiai nemėgsta „Vieningos Rusijos“ partijos, tautos pavadintos „sukčių ir vagių partija“, bet tai niekaip neatsiliepia Putino reitingams, nors jis stovėjo prie šios partijos ištakų“, – pastebi žurnalistas.

Neverta piktdžiugauti dar ir todėl, kad rusiškosios ekonomikos kolapsas patrauks paskui save į chaosą kaimynines šalis, juk milijonai gastarbaiterių iš buvusios TSRS respublikų uždirba pinigus būtent Rusijoje. Tadžikistane, pavyzdžiui, beveik pusę viso BVP sudaro piniginės perlaidos iš Rusijos, Kirgizijoje šis rodiklis siekia 31%, Moldovoje – 20%.

Jau dabar Rusijos krizė atsiliepia lai kuriose šalyse Gruzijoje ir Armėnijoje, pavyzdžiui, labai svyruoja nacionalinių valiutų kursai. „O štai konfliktui Ukrainos rytuose, Rusijos ekonomikos susilpnėjimas gali atsisukti didesniu Maskvos pasirengimu nuolaidoms., – tikisi Bidderis: – gali būti, kad Kremlius atsisakys savo reikalavimo Ukrainos federalizacijos klausimu“.

Visumoje, Rusijos krizė trumpalaikėje perspektyvoje, greičiausiai augins įtampą, prognozuoja autorius. Prieš tai buvusi krizinė situacija Rusijoje išsiplėtė masinių demonstracijų prieš rinkimų rezultatų į Dūmą falsifikavimą 2011-aisiais, ir tada vyriausybė į tai atsiliepė ne reformomis, o autoritarinių priemonių lavina.

„Štai ir dabar, jei Kremlius pajaus savo atžvilgiu vidinį politinį spaudimą, jis gali atsakyti dar labiau griežtomis represijomis“. Tarp kitko, net Putino pasitraukimas nuo valdžios vairo nepanaikins problemų ir sunkumų Rusijos ekonomikoje, todėl dabar net patys aršiausi Kremliaus kritikai pasisako prieš Putino nuvertimą. „Valdžios vakuumą užpildys radikalai“, – įspėjo žurnalistą vienas žinomas bankininkas.

Der Spiegel

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

Atsiliepimų 8

 1. Vincius says:

  „Vidutines rusu pajamos, perskaiciuojant eurais, sumazejo per puse“ – juokas tame, kad rusai neatsiskaitineja nei eurais, nei doleriais. Algas gauna rubliais, uz barscius ir siluma moka taip pat rubliais, taip kad be reikalo vokietukas rupinasi del rusu problemu, geriau pasirupintu savo isgyvenimu netolimoje ateityje. Vokietijoje skurdo lygis pastoviai auga, o Merkeliene vel Izraeliui padovanojo 4 branduolinius povandeninius laivus ( sako, buktai jie nusipirko, bet tai buvo ziauriai vokieciu subsidijuotas pirkinys). O snekant apie apdovanojima avansu, ar Der Spiegel dejavo del Nobelio Taikos premijos suteikimo Obombai: nuo to laiko, kai sis zmogelis uzeme posta nebuvo ne dienos kad zmones nebutu zudomi kurioje nors pasaulio dalyje su jo zinia ir pavedimu?

 2. To Vincius says:

  Panasu, kad putino vykdoma politika paciam labai patinka, ar klystu?

 3. Kestutis says:

  Kalbi taip lyg pats gyventum Rusijoj ir Putinas tave skriaustu? Ar kaip kitaip nuskriaude?

 4. toTo Vincius says:

  Taip, as labai pritariu Putino politikai. O tu ka, vargsti Danijos fermoje ir pavydi rusams gero vadovo ir gerejancio gyvenimo?

 5. tu Kestutis says:

  Klausimas buvo, ar patinka putino vykdoma politika? Jei bijot atsakyti, taip ir parasykit, o neiskraipykit klausima.

 6. Kestutis says:

  Pirma neaisku su kuo cia diskutuoju, nors i iracionalu klausima (p.s. ar tamsta zinote kas yra iracionalumas?), atsakysiu kiek galima racionaliai…
  50procentu patinka, 50procentu nepatinka, tad ar tau tinka?

 7. MIrga says:

  aš paklausčiau kitaip: o ko turėtų imtis Putinas, norėdamas sustabdyti NATO plėtrą ir priartėjimą prie Rusijos sienų? Norėdamas apsaugoti karines bazes Kryme? Ką manote? Ar buvo koks nors dar taikesnis būdas, kuris tiktų Vakarams?

 8. Gojus says:

  Tu teisus – mėtytis epitetais kvaila. Tad pabandysiu savo nuomonę – man Putino politika patinka, kai aš galvoju apie Rusiją ir kokį ji vadą turi. Putino metu Rusija baisiai sustiprėjo, rusai atgauna pasitikėjimą ir didžiąvimąsi savo valstybe. Negana to, konkurentai, kaip JAV ir UK pradeda realiai bijot Rusijos ir pradeda blaškytis ir atakuoti Rusiją – dar vienas požymis, kad Putinas tvarkosi gerai. O be viso to, būtent Rusija inicijuoja labiausiai augančių ir dydžiu visus lenkiančių valstybių naują sąjungą, kurios atsiradimas ir funkcionavimas nušluotų senojo pasaulio privelegijas pelnytis iš vergų darbo trečiame pasaulyje.
  Tad jei imsi visumoj, Putinas per trumpą laiką padarė daug darbų. Nepaslaptis, kad vid. ruso atlyginimas ir pensija lenkė Lietuvą.
  Bet labiausiai Putinas man patiko dėl Krymo. USA manė pigiai – t.y. paorganizavus eilinę spalvotąją revoliuciją – atkirsti pagrindinę Rusijos laivyno bazę, kurioje rusai turėjo visus oficialius leidimus šeimininkauti iki amžiaus vidurio mažiausiai. USA manė ims viską už simbolinę kainą ir atkirs Rusiją nuo strateginio taško, o tuo pačiu vietoj jo įsteigs sąvąjį, nukreiptą prieš Rusiją. Ir visiems žabtai atvėpo, kai Putinas, kaip vyriausias šalies generolas kaip kirviu nukirto – ne. Amerionams beliko skaudžiai skaudžiai nuryti. Neskanu, matome iš desperatiškų blaškymųsi, bet nieko nepakeisi – Putinas parodė, kad pri Rusijos nagų niekam kišt neleis.
  Tad kaip gali nepatikti? Klausiu…

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top