„Tarp ekspertų yra sutarimas, kas agresorius, o kas – auka“

2014, 13 gruodžio, 9:23 | kategorija Ideologija | atsiliepimų dar nėra | peržiūrų 331 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

paveikslėlis

"Ukrainos - Rusijos" konfliktas

„Išsaugoti taiką, o ne skatinti ekspansiją“. Tokiu pavadinimu Berlyno laikraščio Der Tagesspiegel internetinė-versija gruodžio 11 dieną publikavo daugiau nei 100 mokslininkų, ekspertų ir žurnalistų atsakymą į gruodžio 5-ają pasirodžiusį kreipimąsi „Naujas karas Europoje? Ne mūsų vardu!“.

Jame virš 60 žinomų Vokietijoje politikų, aktorių, verslininkų ir religinių veikėjų kviečia Vakarus peržiūrėti savo dabartinę politiką Rusijos atžvilgiu.

Atsakomojo atviro laiško autorius ir iniciatorius yra Euroatlantinio bendradarbiavimo instituto Kijeve vyresnysis mokslinis bendradarbis, leidžiamos Vokietijoje knygų serijos „Tarybinė ir potarybinė politika bei visuomenė“ vyriausiasis redaktorius Andreas Umland. Interviu Deutche Welle, jis papasakojo apie tai, kaip buvo ruošiama ši publikacija ir kokie jos tikslai.

Deutsche Welle: Kaip pasirodė atviras laiškas laikraštyje Der Tagesspiegel? Jūs norėjote operatyviai atsakyti į daug triukšmo sukėlusį įžymybių kreipimąsi ar jau seniau puoselėjote panašaus teksto idėją?

Andreas Umland: Ne, tai būtent reakcija į 60 žinomų Vokietijoje asmenybių kreipimąsi. Ši spontaniška akcija buvo ruošiama paskubomis, todėl eilė žmonių, kurie nespėjo laiku atsakyti ar kurių aš tiesiog neužtikau laiku, nepapuolė į pasirašiusiųjų sąrašą.

– Kokiu principu jūs atrinkinėjote pasirašiusius? Krenta į akis, kad jūs darėte akcentą į ekspertų bendriją.

– Taip, aš kreipiausi į tuos, apie ką žinojau, jog jie turi profesionalų santykį į Rusiją ar Ukrainą, kas šiomis šalimis užsiima iš mokslo pusės. Apie tuos, ko nepažinojau aš susižinodavau internete ar turi jie kokią nors darbo Rytų Europoje patirtį. Todėl daugeliui, kurie norėjo pasirašyti, teko atsakyti. Ten buvo politikai, žinomos Vokietijoje figūros, bet jie nėra specialistai šio regiono klausimais ir todėl į šį sąrašą nebuvo įtraukti.

Šiame sąraše pateikti profesoriai ir moksliniai bendradarbiai yra ne tik iš vokiškų universitetų, bet ir Kembridžo, Vienos, Ciuricho, Varšuvos, Kijevo mokslo įstaigų. Tai kieno gi tai vis dėlto atviras laiškas – vokiečių specialistų Rytų Europos klausimais ar, imant platesniu žvilgsniu, europietiškosios ekspertų bendrijos?

– Ne, tai būtent vokiečių ekspertai, tiesiog kai kurie iš jų dabar dirba už Vokietijos ribų. Tiesa, pasirašiusiųjų sąraše taip pat yra vokiškai kalbantys mokslininkai iš Austrijos ir Šveicarijos.

Jūs pasakėte, kad jums teko atsakyti kai kuriems norintiems pasirašyti todėl, kad jie ne specialistai. O ar buvo tokių ekspertų, kurie savo ruožtu, patys nenorėjo dėti savo parašo po jūsų paruoštu tekstu?

– Taip, kai kurie mano pažįstami iš profesinių paskatų palaikė negalimu pasirašyti po tokiu politiniu kreipimusi, kadangi jie, pavyzdžiui, esamu momentu dirba Rusijoje pagrindinių vokiškų laikraščių ar televizijų korespondentais. Tokių atvejų buvo keletas. Oficialiose kultūrinėse ar diplomatinėse organizacijose irgi palaikomas šis laiškas, tačiau jų bendradarbiai nepasirašė, nes to neleidžia jų statusas.

Kaip vertinti tokį faktą, kad Vokietijoje savaitės eigoje atsiranda du atviri laiškai paremti dešimtimis parašų, kai vienas iš jų, taip sakant, prorusiškas, o kitas – proukrainietiškas. Ar tai patvirtina gilų vokiečių visuomenės skilimą santykių su Rusija klausimo atžvilgiu?

– Aš manau, kad skilimas įvyko, kas ir sakoma mūsų kreipimesi, tarp žmonių, kurie savo profesine veikla metais ar dešimtmečiais susiję su Rusija, su Ukraina, iš vienos pusės, ir tais, kurie šiais regionais intensyviai neužsiima, tačiau užsimanė pasisakyti, taip sakant „už taiką“.

paveikslėlis

"Rusijos - Ukrainos" konfliktas

Bet taikos tai juk nėra, karas Rytų Ukrainoje jau vyksta! Į tai ekspertai ir nori atkreipti dėmesį.

Kokios tokiu atveju pagrindinės jūsų laiško tezės?

– Pirma: konfliktas tarp Rusijos ir Ukrainos – labai sudėtinga tema, todėl ieškant paaiškinimų ir vertinimų geriau jų ieškoti pas specialistus, o ne pas režisierius, aktorius ar visuomenės veikėjus.

Antra: ekspertų bendrijoje yra beveik pilnas sutarimas vertinant tai, kas šiuo konkrečiu atveju, kaip mes ir parašėme, yra „aiškus agresorius“ ir „tiksliai identifikuojama auka“. Daugelyje televizijos ir viešų diskusijų Vokietijoje į tai neatkreipiama reikiamo dėmesio.

Pirmasis atviras laiškas iššaukė Vokietijoje audringą reakciją – į jį atsiliepė visi pagrindiniai laikraščiai, nors daugelis komentarų buvo gana kritiški. O į šį naują laišką vokiškų MIP reakcija gerokai santūresnė. Kuo jūs tą paaiškintumėte? Tuo, kad jūsų sąraše nėra garsių pavardžių?

– Taip. Kaip aš jau esu minėjęs, absoliuti dauguma mūsų pasirašiusiųjų – tai mokslininkai, kurie dirba universitetuose, ir jų veikla neatneša didelio žinomumo ar pasiūlymų aktyviai rodytis TV ekrane. Todėl rezonansas dabar žymiai mažesnis.

Gaunasi, kad jūsų atviras laiškas nukreiptas ne tiek į plačiąją vokiškąją visuomenę, kiek į politinę Vokietijos vadovybę?

– Aš pasakyčiau, kad tai kreipimasis į vokiečių elitą plačiąją šio žodžio prasme: politikus, MIP atstovus, kultūros veikėjus, tame tarpe ir į tuos, kurie pasirašė pirmąjį laišką.

Mes norėjome pasakyti jiems visiems: Rusijos ir Ukrainos, Rusijos ir Europos konflikte viskas kur kas sudėtingiau, nei jums atrodo.

www.dw.de

Pirmasis Vokietijos elito kreipimasis: Vokietijos elito kreipimasis į vyriausybę – Ne mūsų vardu!

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top