Terorizmo pavojus priartėjo ir prie Lietuvos [2]

2015, 12 gruodžio, 15:14 | kategorija LPT | atsiliepimų (12) | peržiūrų 544 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

Mindaugas Puidokasdoc. dr. Mindaugas Puidokas

„Viena esminių Vakarų civilizacijos klaidų Europoje – nesugebėjimas laiku pasiūlyti integruojančio ir patrauklaus kultūrinio modelio, kuris apjungtų Europos krikščionis ir nuosaikius musulmonus. Istoriškai krikščionybės ir islamo jungčių yra pakankamai daug, bet reikėjo sudaryti tinkamas sąlygas joms atsiskleisti“, – teigia Kauno technologijos universiteto (KTU) politologas Mindaugas Puidokas.

KTU Viešosios politikos ir administravimo instituto docentas dr. Mindaugas Puidokas pabrėžia, kad terorizmo pavojus labai priartėjo prie mūsų, nes dėl interneto ir socialinių tinklų geografiniai atstumai turi vis mažesnę reikšmę.

Išsamiame interviu Europos Sąjungos (ES) tarptautinių santykių, užsienio ir saugumo politikos ekspertas M. Puidokas istoriškai pažvelgė į terorizmo šaknis ir sąlygas jam išplisti Europoje pastaraisiais metais, paaiškino, kaip nelegalių imigrantų srautą Europoje įtakojo Turkija.

Skaitytojų dėmesiui – antroji pokalbio dalis.

– Kai kurie politikai ir sociologai kontraversiškai vertina šiuos įvykius, teigdami, kad terorizmo Europoje priežastys yra kur kas gilesnės, negu islamo religinis fanatizmas ar religiniai šalių nesutarimai. Kokios kitos galimos tokių veiksmų ir išpuolių priežastys?

– Tarptautiniuose santykiuose sudėtingi reiškiniai yra daugiasluoksniai ir jų analizė yra labai sudėtinga, nes visada valdome tik ribotą kiekį duomenų. Akivaizdu, kad ir šiuo atveju yra daugybė mozaikos sudedamųjų dalių. Viena iš svarbiausių – kova už pasaulinių naftos ir dujų išteklių kontrolę. Ta kova vyksta tarp visų pagrindinių tarptautinės sistemos veikėjų – galingiausių valstybių ir jų ginamų didžiųjų multinacionalinių korporacijų. Kas valdo gamtinius išteklius, jų kainas ir tiekimo kelius – tas valdo visą pasaulį.

Artimiesiems Rytams nepasisekė, nes jie tų išteklių turi labai daug, o norinčių juos valdyti taip pat netrūksta. Štai ir Sirijos atveju revoliuciją paskatino kova tarp konkuruojančių dujotekių. Pasak „WikiLeaks“ paviešintų duomenų, Sirija pasirinko savo sąjungininko Irano siūlymą, kuriam pritarė Rusija ir Kinija, bet atmetė Kataro, Saudo Arabijos, Jordanijos ir Turkijos siūlymą, nors buvo siūlyta net 3 kartus… Sirija buvo reikalinga dedamoji tiesiant vamzdynus iki Turkijos, kurioje turėjo susikirsti du dujotekiai į Europą – iš Kataro ir Nabuco iš Azerbaidžano.

Prisidėjo ir tas faktas, kad B. Al Asadas yra alavitas, kurį iškilus neramumams daugiausiai palaikė šiitai ir alavitai, o gyventojų dauguma yra sunitai. Religiniai skirtumai tarp šių islamo tikėjimo krypčių menki, bet Saudo Arabija, Kataras, Turkija yra sunitiškos šalys, kurios senai nori suvienyti visą Arabų pasaulį pagal sunitų religinę srovę. Tam, kad tą įgyvendinti – reikia pakeisti situaciją Irane, Irake, nes ten daug šiitų ir atvesti sunitus į valdžią Sirijoje. Išskyrus Iraną, kuriame yra sąlyginai ramu, Irake ir Sirijoje vyraujanti sumaištis ir karas su DAESH įgalina siekti šių tikslų.

Trumpas pastebėjimas – prieš revoliuciją ir pilietinį karą Sirijoje sunitai, šiitai ir alavitai gyveno draugiškai, o visuomenė buvo viena iš labiausiai išsilavinusių Artimuosiuose Rytuose, kartu su Turkija ir Iranu. Viskas dramatiškai pasikeitė. Kai susipina didžiuliai pinigai, ekonominiai ir politiniai interesai ir religiniai dalykai – tai gero laukti sunku. Labai didelė problema čia yra su Saudo Arabija, kurioje įsigalėjusi radikaliausia ideologinė islamo kryptis – vahabizmas arba salafizmas, o jos turtingi asmenys milijoninėmis sumomis finansuoja ISIS teroristus.

Saudo Arabijoje galioja teisės sistema, kuri yra beveik visiškai identiška DAESH, nes taiko tokias pat brutalias bausmes už tuos pačius nusižengimus ir kasmet įvykdo gausybę mirties bausmių – vien pagal prieinamus duomenis kas antrą dieną nukirsdinama po žmogų. Iš esmės vahabizmas yra religinė politinė srovė, iš viduramžių kylantis karingas ir radikalus islamas, skatinantis ekstremizmą ir karą ne tik su kitatikiais, bet ir su pačiais musulmonais. Vahabizmas stipriai atitinka ISIS teroristų ideologiją. Dabar, kai DAESH teroristų tinklas jau pakankamai sustiprėjo – tai sugeba didžiąją dalį finansų generuoti pats, parduodant naftos produktus, vykdant pagrobimus ir reikalaujant išpirkų. Taip pat neatsiejamas jų pragyvenimo šaltinis – plėšimai, mokesčių grobstymas ir turto prievartavimas. Dėl to taip svarbu užkirsti nelegalią prekybą nafta ir panaikinti kitus DAESH finansų pasipildymo šaltinius, nes be pinigų ilgai pakariauti 21 amžiuje būtų sudėtinga.

JAV ir Rusijos kova dėl įtakos regione taip pat vaidina svarbų vaidmenį, nes susitarti nėra lengva, nors paskutiniai įvykiai rodo pavojingą ir kitos labai svarbios šalies regione – Turkijos – nuokrypį link radikalaus islamo, kurį pastebi ir JAV. Juk JAV viceprezidentas J. Bidenas kritikavo prezidentą R.T. Erdoganą jau seniai, o šis po to net buvo pareiškęs, kad diplomatine prasme su šiuo žmogumi daugiau neturės jokių kontaktų.

Britų Independent žurnalistų tyrimas parodė, kad dalis ISIS naftos tikrai patenka į Turkiją ir yra ten parduodama per tarpininkus. CNN 2015 metų lapkričio pabaigoje plačiai aprašė ir situaciją, kai Turkijoje buvo suimti du garsūs šalies žurnalistai, kurie buvo išplatinę video medžiagą, kaltinančią valdžią siunčiant ginklus ISIS teroristams į Siriją. R.T. Erdoganas per nacionalinę televiziją iš karto pagrasino, kad žurnalistui skaudžiai sumokės ir jis to nepaliks ramybėje. Iš tiesų, žurnalistai buvo suimti juos pačius apkaltinus šnipinėjimu ir talkinant teroristams. Taip galima suprasti, kad pateikti nepalankią valdžiai video medžiagą yra šnipinėjimas… Bendrai, „Reporterių be sienų“ duomenimis pagal 2015 metų „Žiniasklaidos laisvės indeksą“ Turkija yra vos 149 vietoje iš 180 pasaulio šalių.

Vos keli Turkijos oro antskrydžiai Sirijoje buvo nukreipti prieš DAESH ir didelės žalos neatnešė. Absoliuti dauguma atakų nukreipta į JAV remiamus kurdų kovotojus, kurie kovoja su DAESH ir yra pagrindiniai amerikiečių sąjungininkai sausumoje. Žinoma, Turkija bet kokia kaina nenori leisti kurdams sukurti savo valstybės, apie kurią šie seniai svajoja. Kurdai yra beveik 40 milijonų tauta išblaškyta tarp Turkijos, Irako, Irano ir Sirijos ir gali būti, kad rusų bombonešio SU-24 numušimas ne tik suteikė galimybę Rusijai uždaryti Sirijos oro erdvę, dislokuojant S-400 oro gynybos sistemas, bet ir suteikė JAV galimybę stipriau remti kurdus kovoje su ISIS. Dabar yra siekiama, kad JAV specialiųjų pajėgų kariai ir kurdų kovotojai aklinai uždarytų Turkijos-Sirijos sieną.

Kurdų pergalės atveju neabejotina, kad jie sukurtų savo valstybę, kuri apimtų dalį Sirijos ir Irako teritorijos. Turkija grasina karu jeigu kurdai net jų valdomuose Sirijos ar Irako miestuose, atimtuose iš DAESH, mėgintų kurti didesnę autonomiją. Šių dalykų negalima nepastebėti. Štai teko neseniai lankantis Paryžiuje bendrauti su ekspertais gyvai ir stebėti daug vietinių laidų prancūzų ir vokiečių kalbomis, nes tuo metu Turkijoje vyko parlamento išankstiniai rinkimai.

Tose laidose Turkijos opozicijos atstovai ir vokiečių, prancūzų analitikai aiškiai įvardino, kad su demokratija ten yra didelių problemų: opozicija persekiojama, jai sudaromos visiškai nelygiavertės sąlygos dalyvauti rinkimuose, o kurdų problema dirbtinai eskaluojama, sunaikinant bet kokias dialogo galimybes, nors jis pačioje R.T. Erdogano valdymo pradžioje visai gerai sekėsi.

Rinkimus laimėjo R.T. Erdogano partija, nors sociologinės apklausos rodė ką kita. Paskutiniai įvykiai, kai tiesiog gatvėje buvo nušautas kurdų žymiausias advokatas, rodo, kad pavojingos tendencijos toliau tęsiasi. Juk akivaizdu, kad Prancūzijos ir JAV prezidentai paragino R.T.Erdoganą uždaryti Turkijos – Sirijos sieną ne šiaip sau, o suprasdami, kad pro ją lengvai patenka DAESH teroristams ginklai, pinigai ir nauji kovotojai.

Turkijoje lankausi jau daugelį metų ir labai myliu šią šalį, jos gamtą bei paprastus jos žmones, bet teko gyvai matyti, kaip R.T. Erdogano valdžia diktatoriškai griežtai malšina žmonių protestus ir jau tuomet atėjo suvokimas, kad Europos Sąjunga su Turkija pavėlavo. Gali būti, kad langas ją paversti nuosaikiojo islamo pavyzdinga ir pakankamai vakarietiška valstybe užsidarė, nes R.T. Erdogano partija yra labai dešinių islamistinių pažiūrų. Jei būtų pavykę Turkiją labiau įtraukti į santykius su ES, ji galėjo tapti ta sėkminga jungtimi tarp Vakarų krikščioniškosios ir Islamo civilizacijų, kurios mums šiais neramiais laikais taip trūksta.

Vis tik tikiu, kad yra reali tikimybė, jog R.T. Erdogano valdžia gali ir žlugti, nes nesėkmės Sirijoje ir kurdų valstybės sukūrimo atveju būtent tas ir įvyktų. JAV Turkijos oro bazės yra svarbios vykdant karinius antskrydžius Artimuosiuose Rytuose, šalis yra NATO narė, tad kol kas apsiribojama tik politiniu spaudimu, bet jau ateina ir suvokimas, kad R.T. Erdoganas ir jo partija yra nepatikimi partneriai. Dėl to JAV su Vakarų Europa palaikytų pokyčius, kurie leistų Turkiją sugrąžinti į demokratišką vystymosi kelią.

– Kokios Turkijos sąsajos su Artimųjų Rytų pabėgėlių krize?

Mano nupasakotos situacijos išdavoje dabar ir turime pavojingą milijoninį nelegalių migrantų srautą, kurį atvėrė ne tik karai ir chaosas, bet taip pat ir Turkija, kuri tą atliko sąmoningai, kaip politinio spaudimo priemonę Europos Sąjungai. Iš tiesų, Turkijai jau pavyko gauti milijardinę ES paramą ir net A. Merkel pažadus paspartinti derybas dėl narystės, bet jūrinių sienų apsauga sustiprinta kol kas nebuvo ir nusikaltėlių sindikatų vykdomas nelegalių migrantų gabenimas toliau tęsiasi.

Nesaugiuose laiveliuose kone kasdien žūva daugybė žmonių, o ES reakcija į šiuos įvykius yra nepakankamai greita ir efektyvi. Juk jūros sieną šalia NATO narės Turkijos galėtų saugoti ES laivai. Jie laivelius nukreipinėtų atgal į Turkiją saugiu nuo kranto atstumu ir pasiųstų aiškų signalą nusikaltėlių tinklams, kad nelegalus žmonių gabenimas į Europą nėra galimas ar bent labai pavojingas.

Tada pabėgėlių stovyklose būtų galima suteikti pagalbą tiems žmonėms, kuriems jos labiausiai reikia. Galėtume į Europą suteikę prieglobstį atsivežti realiai labiausiai nuo karo nukentėjusius žmones – pirmiausia moteris ir vaikus, bet su aiškia tapatybe ir grėsmių įvertinimu. Dabar viso to nėra. Perki pasą juodojoje rinkoje už 600-800 JAV dolerių, „tampi siru“ ar sunaikini dokumentus jūroje ir tavo tapatybę patikrinti, kai Sirijoje, Irake, Libijoje vyksta karai ir suirutė, yra beveik neįmanoma, nes gali prisistatyti kuo tik nori.

Norisi tikėti, kad blaivus protas ES nugalės ir tokios apsaugos priemonės kuo greičiau bus pradėtos taikyti. Gerai bent jau tai, kad apie tai yra kalbama, bet nesinori, kad galutinai pavirstume į nesibaigiančių diskusijų klubą, kurio nariai neįgalūs laiku priimti svarbių sprendimų.

Pranešimą paskelbė: Eglė Šliurpaitė, Kauno technologijos universitetas

Pirma dalį galima paskaityti čia: „Terorizmo pavojus priartėjo ir prie Lietuvos -1

BNS

 

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

Atsiliepimų 12

 1. Mindaugas says:

  Autorius ne ten ieško teroristų….Sklinda įdomi žinia, kad vienas iš pagrindinių Lietuvos politinio „elito“ rusofobų, buvęs Komjaunimo veikėjas, etatinis karjeristas, dabar Užsienio reikalų ministro pareigas einantis Linas Linkevičius, viešėdamas Niujorke ir petys į petį stovėdamas su Chabad Lubovič bei kitų ekstremistinių žydų religinių sektų veikėjais, gavo garbę Chanukos šventės proga įžeibti didžiausią pasaulio menorą. Sonizmą ir judaizmą remianti žydų buržuazija turi ypatingai didelę įtaką Jungtinėms Valstijoms ir jų užsienio politikai, tad nenuostabu, kad L. Linkevičius, kaip vienas karščiausių euroatlantinės imperijos lietuviškųjų liokajų, viešėdamas JAV nepatingėjo apsilankyti ir šiame renginyje, tuo būdu parodydamas, kokios vertybės yra savos ir jam, ir „nepriklausomos“ Lietuvos valstybės vadovams: jie eina iš vien su jankių imperialistais ir sionistais prieš pasaulio tautų laisvę ir nepriklausomybę.

 2. Mindaugas says:

  „Islamo valstybė“, kaip žinia, paskelbė sąrašą 60 šalių, kurioms skelbia karą. Į tą sąrašą tarp kitų pateko ir Lenkija, Ukraina, Moldavija, Lietuva ir Estija. Ir tai tuo metu, kai Pabaltijo šalys paskelbė demaršą, oficialiai atsisakydamos prisijungti prie tos antiteroristinės koalicijos, į kurią įeina Rusija.Neseniai buvo paviešinta, kad Ukraina pardavinėjo „Islamo valstybei“ ginklus. Pabaltijo šalys ir Ukraina elgiasi lyg šalys šachidės: besistengdamos pakenkti Rusijai, jos veikia labui tų banditų, kurie mielu noru perpjautų joms gerkles.Ir štai skandalas dėl Ukrainos prekybos su „Islamo valstybe“ ginklais. Associated Press agentūra pranešė, kad lapkričio 19 d. Kuveite buvo sulaikytas Libano pilietis Usama Muchamedas Chaijatas, kuris buvo atsakingas už IV teroristų ginkluotę. Chaijatas prisipažino dalyvavęs sandėriuose ir ginklų priėmime iš Ukrainos pardavėjų. Jis pateikė schemą, pagal kurią šaudmenys keliavo pas Sirijos smogikus. „Usama Muchamedas Chaijatas prisipažino vykdęs sandėrius perkant Ukrainoje ginklus ir persiunčiant juos į Siriją per Turkijos teritoriją“, — teigiama Associated Press pranešime, remiantis Kuveito VRM pareiškimu. Būtent Ukrainoje buvo perkami kiniški pernešamieji zenitiniai raketų kompleksai FN-6, skirti kariniams lėktuvams ir sraigtasparniams numušti. Ir kodėl „Islamo valstybės“ smogikams prireikė PZRK? Atsakymas akivaizdus: kad numuštų antiteroristinės koalicijos, bombarduojančios IV pozicijas, lėktuvus. Negi Ukrainos veikėjai nesuprato, kokiais tikslais visa tai parduodama smogikų pirkėjams? Suprato, tikėdamiesi, kad islamo valstybė pradės numušinėti būtent Rusijos lėktuvus. NATO sudėtyje yra visa grupė šalių, kurios siekia provokuoti konfliktus tarp Rusijos ir Vakarų. Į šią grupę įeina ir Pabaltijo šalys, pareiškusios atsisakančios dalyvauti kartu su Rusija bet kurioje antiteroristinėje koalicijoje. Tą pačią savaitę Latvijos užsienio reikalų ministras Edgar Rinkevič pareiškė, kad jo šalis solidarizuojasi su Turkija, o NATO šalys privalo ją paremti. Na, o numušti Rusijos lėktuvą turkai esą turėjo pagrindo. Šiandien Pabaltijo šalys ir prie jų prisijungusi Ukraina bet kuria proga bet kurioje tarptautinėje situacijoje stengamos kenkti Rusijai elgiasi kvailiau, nei bet kada anksčiau. Taikindamos islamo valstybei, jos jau ne šiaip sau, kaip sako rusai, „senelės piktumui ausis nušalsiu“. Čia jau — „senelės piktumui galvą į sieną persiskelsiu“.

 3. to mindaugas says:

  Tarp kitko paties komentarai darosi niekam neidomus ir nuobodus. Susidaro ispudis, kad komentuoji pats sau….

 4. KONKURENCIJOS NĖRA says:

  to mindaugas-tai pažerk savo minčių tarp kitko

 5. Dalia says:

  to mindaugui, prašom nespręsti pagal save. Jūs ne Viešpats Dievas, kuris žino, kam ir kiek kas įdomu, ar nuobodu. O jei kam “susidaro toks įspūdis“, tai įsijunkite televizorių, kur čiesna iki krištolo skaidrumo nepriklausoma ir nenupirkta žiniasklaida, kožną dieną nuo ryto iki vakaro formuoja visuomenės nuomonę, būdu “mes norime, kad jūs taip galvotumėte“. Arba laikraščiai. Ten labai įdomu ir nenuobodu…

 6. Gojus says:

  Klaidinančiai skamba tiek antraštė, tiek ir turinys. Apie kokį terorizmą kalbama ponai?! Vyksta karas. Rusiją ir vėl puolama iš vakarų. karas ne su durtuvais, nu bet ir priemonės pasikeitė. Karas vyksta visomis plotmėmis – informacija, zombinimas, sankcijos, ir konfliktai ginklais. Vienas skirtumas, kad kol kas sausumos sienos neperžengtos, bet ateis ir šis etapas. Kol kas sienos peržengtos per ekonomikas, informacija ir t.t. Tad apie jokiu teroristus kalbėt nereikia – įsisiūbuoja globalus karas. Ir kas gi galėjo apie tai pagalvoti dar vos prieš 5 metus? O štai dabar jau akivaizdu, kaip visa vokiečių tauta pamišo antrojo pasaulinio išvakarėse.

 7. Mindaugas says:

  to mindaugui: Na taip, aš jus suprantu. Rusai puola…Sibiras nuo Rusijos vis dar neatsiskyrė, Kinija Rusijos neužpuolė, Rusijos ekonomika nuo sankcijų nesugriuvo, maža to, kyla, Putinas vis dar nenuverstas, Estijos ir Ukrainos šaunieji kariai vis dar neužėmė Rusijos iki Uralo, Rusijos surūdijusios raketos, lėktuvai vis dar skraido, tankai šaudo, laivai plaukioja, Rusijos armija vis dar neįsiveržė nei į Lietuvą, nei Ukrainą, Rusijos gyventojai ežių vis dar nevalgo….KIEK DAR GALIMA TYČIOTIS IŠ GRYBAUSKAITĖS IR LANDSBERGIO?!!!

 8. memel says:

  biski sypsenos:)youtube.com/watch?v=Dea4jb4G4Qs&index=9&list=LLarpN1QKSZkNC8kDYbyDlGA

 9. Ec says:

  Dar viena to karo priežastis yra naftos kaina – DAESH galvažudžiai vogtą naftą parduoda už grašius, tokiu būdu numušdami ir taip žemą naftos kainą į begėdišką lygį. Rusijai tai labai kenkia oJAV tai tinka, ir, manau, jie visiškai su DAESH nekariauja o jai padeda, kaip ir Turkija, NATO narė ir daugelis kitų, tame tarpe ir Lietuva

 10. to mindaugas says:

  Siaip is rasymo stiliaus panasu i ligota zmogu, naturoje, manyciau begi i krumus tik isgirdes anglu kalba…

 11. Mindaugas says:

  >to mindaugui: Ir kodėl gi manęs nestebina tamstos komentaras? Jeigu nesugebate, kaip suaugęs žmogus oponuoti mano nuomonei bei pagrįsti savo nuomonės, gal geriau ir nerašyti?

 12. Asdf says:

  Ir kagi mes žinom? Nugi tas prakeiktas sionizmas visus terorus organizuoja. Gi cia reikia suorganizuot, data parinkti kabala pakoduoti, na ir kad is visu teror sabotazu butu silta ir smagu izraelio sionofashizmui. Arabai laukiniai, neorganizuoti gi a mosadas jau galetu tuom pasirupinti. Kitas dalykas. Nafta is sirijos patenka turkijai ir izraeliui. Klausimas. Kodel visi, tame tarpe ir putinas tyli apie sionistus izraeli visi nutyli kaip susitare, ka rusai nemato kad nafta juda ir y sionofasistu istorine valstybe? Mato. Putinas kaip ur kurska taip ir pastaraji numusta keleivini lektuva izraelio rankomus, nutylejo!!! Nezinojo kieno darbas? Zinojo ir kieno darbas del kursko ir del sito lektuvo… Taip jad siono fashizmas arteja ur visiems ne zydams arteja nepacios geriausios dienos, tuoj jie is europos i great izrael atlaisvinus arabus ir deportavus y ievropa. Zmonija issipjaus sugyvulejus!!!

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top