Zigmas Vaišvila: „Naujasis Karo policijos įstatymas – grėsmė visuomenės saugumui“

2020, 4 gruodžio, 16:20 | kategorija LPT | atsiliepimų (9) | peržiūrų 1 044 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

Zigmas Vaišvila

konferencijos kadras

Faktiškai kalbame apie valdžios paskelbtą karą mūsų Tautai, pradėjo spaudos konferenciją signataras Zigmas Vaišvila, – apie naująjį Karo policijos įstatymą, kurį paskutinę darbo dieną, lapkričio 10 d. priėmė buvęs Seimas.

Tą dieną jie sugebėjo priimti 66 įstatymus ir kelis nutarimus.

Šis naujos redakcijos Karo policijos įstatymas, buvo priimtas per vieną` minutę, o spalio 13-ąją, kai buvo svarstomas pirmą kartą – jis buvo svarstomas dvi minutes.

Šį įstatymą inicijavo Krašto apsaugos ministerija, kuri pagal Konstituciją ir įstatymus neturi jokios įstatymų inicijavimo teisės, ją turi tik Vyriausybė.

Įstatymo projektą pristatė Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK), o kaip pagrindinis visų specialybių meistras, pristatė – Dovilė Šakalienė. Ir mes apie jį šiandien kalbėsime.

Taigi, šis visiškai naujas Karo policijos įstatymas, už kurį balsavo Ramūno Karbauskio vadovaujama taip vadinama valstiečių ir žaliųjų frakcija – tai pats nemaloniausias žodis šiame pavadinime, trisdešimt devyni šios frakcijos nariai vienu ypu priėmė šį įstatymą.

Aš nedetalizuosiu jo, – pasakė signataras, bet pasakysiu esminę grėsmę:

Esminė grėsmė yra ta 13-ame straipsnyje, kuriame pasakyta, kad ne tik tiriant nusikaltimus kariškių tarpe, ne tik karo policijai lydint kariškas transporto priemones, bet, jeigu kariškiui pasirodo, kad jūsų namuose, mielas žmogau, bet kurios įmonės patalpose, teritorijoje, jūsų vairuojamame automobilyje, – vykdoma nusikalstama veika, – jis turi teisę be teismo leidimo, bet kuriuo paros metu įsiveržti pas jus, kad užkardytų nusikaltimą.

Jeigu jūs nesutinkate, jis turi teisę tai padaryti jėga. Jeigu jūs dar priešinatės, – jis turi teisę panaudoti šaunamąjį ginklą. Jis tai gali padaryti ne tik savo iniciatyva, bet ir savo vado nurodymu.

Aš pasakysiu paprastai, pabrėžė Z. Vaišvila, – jeigu kažkam iš karo policininkų šauna į galvą, kad reikia patekti pas jus į namus, ir jis sako: „atidarykite duris, vadas įsakė“. Visą kitą, ką jis turi teisę padaryti ,aš jau apsakiau.

Kur teisinė apsauga?

Per 24 valandas toks karo policininkas privalo pranešti prokurorui. Jeigu 24 valandos baigiasi savaitgalį kai prokuratūra nedirba, – patys suprantate ką tai reiškia.

Klausimas – kur yra ta riba?

Kad tai nesiderina su mūsų konstitucija – tai yra akivaizdu. Kad tokių įgaliojimų neturi mūsų policija – tai taip pat yra akivaizdu.

Mūsų policija bent jau žino, kad naktį negalimi tokie veiksmai, žino atsakomybę – policijos įstatymas nustato reikalavimus policininkui.

Šitas naujas įstatymas nustato vienintelį reikalavimą, kad būti paskirtam karo policininku. Tai karys, kurį jo vadai paskiria karo policininku. Ir viskas.

Ankstesnės redakcijos įstatyme buvo nustatyti reikalavimai, atitikimai, atranka ir pan. Naujasis įstatymas to nereikalauja.

Ir dar svarbus dalykas yra tai, kad šis įstatymas skelbia, jog tokios teisės suteiktos Karo policijai ne karo metu, ir net ne nepaprastosios padėties metu, o tiesiog šiaip, dabar, ir įsigalioja nuo ateinančių metų sausio 1 dienos.

Naujųjų metų dovana nuo Karbauskio

Kaip buvęs Aukščiausios Tarybos, atkūrusios nepriklausomybę 1990-ųjų kovo 11-ą, Krašto apsaugos ir vidaus reikalų komisijos pirmininkas, aš noriu priminti, kad tokias tarybinės armijos iniciatyvas, padaryti taip, kaip buvo Tarybų Sąjungoje, kad būtų karo policija ir dar būtų karinė prokuratūra – tiesiog parodydavau duris ir visi nešdindavosi lauk.

Manau visi esate pakankamai prisižiūrėję filmų apie tai, kaip kariškiai slepia nusikaltimus, kaip nenori pas save įsileisti ir policijos ir t.t. ir pan.

Dėl to, situacija yra labai rimta, dėl to mes, signatarai, buvęs Seimo narys Audrius Nakas, asociacija „Lietuvos visuomenės Taryba“, šiandieną kreipiamės į Seimo pirmininkę Viktoriją Čmilytę-Nielsen, prašydami nedelsiant priimti mus, atidėti įstatymo įsigaliojimą bent pusmečiui ir atkreipti dėmesį į tai, kas čia darosi.

Gerb. Audriau Nakai, iš jūsų išėjo šita iniciatyva, pasakykite ką reiškia žmonių aktyvumas, budrumas ir pastabuma.

Audrius Nakas:

Dar kartą noriu padėkoti ekspertai skaitytojams ir PressJazz žiūrovams, kurių dėka mes gavome tą informaciją. Būtent pilietiški žmonės atkreipė dėmesį į šitą įstatymą, o kadangi Seime įstatymų priiminėjama labai daug, vien tą dieną buvo priimta krūva, ir kai mes peržiūrėjome tą įstatymą – na, aš nepatikėjau savo akimis, kad taip gali būti.

Ir dabar pakomentuosiu keletą esminių dalykų, į kuriuos aš atkreipiau dėmesį.

Kaip jau Zigmas sakė, šis įstatymas įsigalioja nuo kitų metų sausio 1-os dienos.

Pats įspūdingiausias, aišku be kitų grožybių, yra 13-o straipsnio 5-as punktas.

„Karo policijos pareigūnas, atlikdamas jam nustatytas funkcijas, turi šias teises:

vykdydamas pareigas, bet kuriuo paros metu įeiti į visas karinėje teritorijoje esančias patalpas, o persekiodamas nusikalstamos veikos padarymu įtariamus asmenis, taip pat asmenis, kurie slepiasi nuo teisėsaugos institucijų, ar siekdamas užkirsti kelią nusikalstamai veikai, be patalpos savininko ar gyventojo sutikimo, be teismo sprendimo bet kuriuo paros metu įeiti į fiziniams ar juridiniams asmenims priklausančias gyvenamąsias ar negyvenamąsias patalpas, teritorijas, sustabdyti transporto priemones ar patekti į jas. Atsisakius paklusti, Karo policijos pareigūnai turi teisę jėga atidaryti patalpas ir transporto priemones. Apie tokius veiksmus per 24 valandas pranešama prokurorui;“

Aš pakalbėjau su profesionaliais teisininkais – jie vienareikšmiškai pasakė kam reikalingos 24 valandos. Karo policija turi teisę panaudoti ginklą, jus sužeisti, o galbūt ir nušauti – tai tas laikas reikalingas tam, kad, na, sutvarkyti viską taip, kad niekam nekilto kokių nors papildomų klausimų.

Ir dabar pacituosiu vietą iš senesnės redakcijos, kuri tuojau nebegalios – kaip turi elgtis karo policija:

Tai 21-as straipsnis apie karo policijos bendradarbiavimą su policijos institucijomis. 5-as pubktas:

„Karo policija, privalo nedelsdama pranešti apie sulaikytus civilius ir juos perduoti atvykusiems pareigūnams, jeigu sulaikytieji įtariami padarę nusikaltimą ar kitą teisęs pažeidimą. Policijai taip pat perduodama visa Karo policijos turima medžiaga“.

Atkreipiu dėmesį: „Karo policija privalo nedelsdama…“.

Šiuo atveju, atkreipiu dėmesį, naujojoje redakcijoje, kuri įsigalioja nuo sausio 1-osios, – per 24 valandas.

Ką tai reiškia?

Zigmas jau minėjo, jeigu tai vyksta savaitgalį, reiškia žmogus bus sulaikytas tris paras, su juo gali daryti absoliučiai ką nori. Kas įdomiausia, čia parašyta – per 24 valandas pranešti prokurorui. Aš kalbėjau su prokurorais ir man papasakojo labai įdomių dalykų:

Pasirodo, anksčiau (senesniais laikais) prokuratūroje buvo vienas vienintelis prokuroras, visoje prokuratūros sistemoje santykiams su karo policija. Nežinau nuo kada, bet tas etatas buvo panaikintas, kaip nereikalingas, nes Karo policija užsiima savo reikalais, o civilių policija užsiima tuo, kuo užsiima.

Šios 24-ios valandos labai daug ką atskleidžia.

Tai dabar noriu paminėti pavardes. Mes susisiekėme su Krašto apsaugos ministerijos Teisės departamento direktore Judita Nagiene, kuri yra įstatymo rengimo projekto koordinatorė.

Mes šios ponios paklausėme – gal ji ateitų pas mus į studiją ir tiesioginiame eteryje pristatytų šį gerą projektą visuomenei, kadangi įsigalios tuojau pat, tai matyt labai svarbus projektas.

Aišku, tai padaryti buvo atsisakyta, paprašius (kaip visada) atsiųsti klausimus raštu, o tada mes paklausėme:

o kas gi rengė tą projektą? – Į ką ji atsakė, jog negalinti to sakyti – atsiųskite klausimus raštu.

Bet čia nėra ko slėpti, Seimo dokumentų paieškoje galima nesunkiai rasti – įstatymo projektą parengė Lietuvos kariuomenės Karo policijos vadas, pulkininkas-leitenantas Laimas Baliūnas ir tiesioginis rengėjas, to vado patarėjas – Taras Ivanec.

Tolesnę šios konferencijos seką galite pamatyti žemiau pateiktame vaizdo įraše:

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

Atsiliepimų 9

 1. op says:

  …skliausteliai užsidarė!

 2. Vytas says:

  Jei tikrai įstatymo inicijavimo teisės KAM neturi, tai ko vertas seimo pirmininkas, 141 didžiules gaunantys seimo nariai, seimo teisės ir teisėsaugos komitetas galu gale šalies prezidentas? Už ką mes, eiliniai (ir ne tik) žmonės mokame jiems tas algas? O kur dingo tas visažinių „kolektyvas“ (nors i neteisėtai, kaip ir visas seimas veikiantis) , vadinamas konstitucinių\u teismu, kurio nariai gauna dar didesnes algas? Už ką? Galu gale lieka klausimas: o kas iš aukščiausios valdžios dabar veikia teisėtai, juk seimas neteisėtas,vyriausybė – neteisėta, seimo pirmininkas, privaląs pavaduoti prezidentą esant reikalui- neįgalus teisine prasme? Lieka prezidentas, vienas, bet ir tam tik Baltarusija rūpi. Užtat milijonai dalijami į kairę ir dešinę be jokių skrupulų – juk jei ir kas, faktiškai ministrai už nieką neatsako, jie veikia kaip atskiri asmenys, už nieką neatsakantys. Dabar šis „įstaymas“ atveria galimybę valdžiai susidoroti be tyrimo ir teismo su bet kuo, bet kada. Šis „įstatymas“ nukreiptas pirmiausiai prie valdžiai nepatogius žmones, tokiu, kaip šio straipsnio autorius, kurį valdžia drasko jau daugiau nei 10 metų. Manau, kad lantys šį kanalą apie tai gerai žino. Bet nuo to ir visiems nejauku, nes tikrai kils konfliktai su kariškiais kelyje. Jie nėra ruošti civilinei tvarkai, jiems galioja tik vado įsakymas. Ir karys neturi laiko bei galimybės svarstyti, ar jis nepažeidžia piliečio teises, jis vykdo vado įsakymą VISOMIS priemonėmis,tame tarpe ir jėga. Kita galimybė: gal mus laukia dar gražesni laikai – PRIVALOMA VAKCINACIJA ? Tada kariuomenė gali būti panaudota prieš atsisakiusius skiepytis uždarydama juos į psichikos įstaigas, nes nesuprantama, kam reikalinga teisė įsiveržti į namus naktį, jei to negali daryti paprasta policija? O Zigmui palinkėsiu STIPRYBĖS. Tiek fizinės, tiek psichologinės. Ir ilgų metų.

 3. bėkit iš šitos skylės,kol dar nevėlu says:

  Šita tariama “pandemija”-atviras melas ir įžūli išgalvota afera su tikslu masiškai išnuodyti visus vergus prievarta leidžiamais nuodais.Jau masiškai gaminamos ir perkamos nuodų dozės kiekvienam runkeliui asmeniškai. zombiadėžių apglušintoms avims suvaldyti bus išleistas skiepų pasas, be kurio avis galės laisvai tik po savo kiemą vaikščioti,,,-ir tai tik laikinai,,, Nėra ko stebėtis. Mūsų klapčiukai dar tarybiniais laikais pasižymėjo „uolumu ten, kur nereikia“. Niekas nepasikeitė, išskyrus kryptį..

  Vienintelė galimybė nuo to išsigelbėti-nedelsiant emigruoti į vienintelę saugią vietą Europoje,kuri dar nepasiduoda šitai melagingai karūnos psichozei: būtent į Baltarusiją.

 4. saul says:

  Taip.Tik ten Jūs pasijusite TIKRU žmogumi.Keliaukite.Lauksime žinių iš laisvosios Baltarusijos.Ir nedelskite.

 5. konkurencijos nėra op says:

  Oooo saul, televizorių išjungei…?

 6. saul says:

  Ne,ne..non stop žiūriu ren.tv…..,kaip ir tu. Jau pradėjau tikėti visomis jūsų sąmokslo teorijomis. Neįtikėtina,ane? Dabar jau vsio…man irgi jau žemė plokščia.amerikonai mėnulyje nebuvo,CCCP laikais gyvenome geriau,Stalinas buvo puikus valstybibinkas ir nuostabus žmogus,rusų kareivių Donbase nėra ir nebuvo,Trumpo rinkimai suklastoti,Lietuvą užplūdo musulmonai iš Š.Afrikos o Rusija patapo vieninteliu ir pagrindiniu demokratijos ir žmogaus laisvių saugotoju pasaulyje. Ai..dar pamiršau-Lietuvoje isigalėjo fašizmas ir viskas leista karo policijai o Baltarusijoje viską suorganizavo vakarai prieš tikrąjį Tautų Domokratijos Tėvelį Lukošių,kurio bananai ir šaunamieji guminukai su švęntintu vandeniu iš patrankų,tai tik taiki ir rūpestinga savo piliečių globa. DDD

 7. Op says:

  Nū viską teisingai parašei?!

 8. pindakas says:

  Negali sutabdyti parado – vadovauk jam. Gal laikas stoti karo policijon???

 9. pindakas says:

  Mėgstu jaustis saugus.
  Regis teks atsisakyti savo kvailo pomėgio

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top